Pomoc je naplnením, ktoré hľadáme

Každý si niečo želáme pod stromček. Túžba niektorých však spočíva v tom najmenšom a najvzácnejšom: v pomoci. Venovať pomoc ľuďom v núdzi a zažiť skutočného ducha Vianoc môžete tento rok v Zbierke na charitu.

Foto: Dievčatá Nikolka a Petra sú kamarátky od detstva. Dnes sa stretávajú v charitnom zariadení pre ľudí s hendikepom, čo odbremeňuje od starostlivosti aj ich rodiny.

Vo vianočnej kampani Slovenskej katolíckej charity (SKCH) vystúpi muž, ktorý žil na ulici, žena, ktorá sa z lásky k deťom striasla závislosti, a dve dievčatá, ktoré spoznávajú svet tak akosi od zeme – z vozíčka, na ktorý sú pripútané už odmala. Rozprávajú svoje príbehy a v nich zaznievajú príbehy ďalších, ktorí rovnako v istom bode svojho života stáli na pódiu ulice a čakali na pomoc. „Všetci sme raz pomoc potrebovali, no nie všetci sme ju dostali. V Charite sa snažíme, aby tých, na ktorých sa zabúda, bolo čo najmenej,“ hovorí generálny sekretár SKCH Erich Hulman a apeluje na schopnosť každého zapojiť sa do kampane. „Každý z nás má v rukách rozhodnutie, koľkým napokon dokážeme pomôcť.“

Petrova cesta z ulice

Vyrastal v detskom domove a keď ho ako dospelý opustil, zostal odkázaný sám na seba. Peter sa vyučil za murára, absolvoval vojenskú službu a pracoval v stavbárskej spoločnosti. Nikdy neholdoval alkoholu. S prácou si našiel vždy aj ubytovanie, a tak, napriek tomu, že nemal rodinné zázemie, mal vždy svoj domov.

Pred troma rokmi sa však niečo zmenilo. Nevedel si nájsť prácu a uchýlil som sa do mestskej nocľahárni. Najprv jednu, potom ďalšiu noc, až z toho boli celé mesiace. Nevedel, kam sa pominúť a od života na ulici ho delila len vôľa nevzdať sa. Žil bez domova a doteraz sa mu to ťažko priznáva. V tom období však spoznal charitu. V charitnom centre v Trnave sa mohol najesť, osprchovať, vyprať si šaty, obliecť sa. Mal tu skrinku, do ktorej si odkladal hodnotné veci, aby ho v tvrdom prostredí ulice neokradli. Najmä tu však našiel podporu a pochopenie. Aj vďaka tomu dokázal bojovať a jeho situácia sa po čase zlepšila. Od mesta získal sociálny byt a charita mu pomáha s jeho zariadením a naďalej ho sprevádza životom. „Takmer tri roky som žil bez domova. Dnes som doslova vyšiel z jamy levovej,“ hovorí, keď ďakuje za pomoc.

Foto: Petrovi sme pomohli dostať sa z ulice, Dnes rozhoduje zápasy dorastu vo futbale a pracuje ako kulisár v divadle.

Cesta k darovaniu vedie cez vďačnosť

Prísť o prácu a postupne o domov, mať nefunkčný vzťah, v ktorom je partner alebo partnerka násilníkom, mať dieťa s chorobou, telesným alebo mentálnym postihnutím, to sú okolnosti, ktoré sa môžu prihodiť hocikomu z nás a nie všetci máme na to, aby sme ich zvládli. Aj o tom hovorí Veronika Cifrová Ostrihoňová vo vianočnom videu ku kampani. Sú medzi nami takí, ktorým v krízových situáciách chýba finančná či rodinná podpora a práve tí sa môžu v ťažkých dňoch opierať o pomoc Charity. Dnes ich je vyše 21-tisíc, ktorým Charita pomáha a mnohým z nich poskytuje aj druhý domov v 345 zariadeniach po celom Slovensku.

Práve Vianoce nám dávajú možnosť pocítiť vďaku za to, čo máme, a za ľudí, ktorí nás sprevádzali životom. Nie všetko, čo sme si vydobyli, sme si totiž zaslúžili sami. Vždy je za tým prítomnosť ľudí, ktorí nám pomohli rásť, alebo absencia prekážok, ktoré musia a museli prekonávať iní.

Tvoje rozhodnutie pomáhať

„Ocitnúť sa v strede ťažkých životných okolností často znamená nastúpiť do vlaku s vopred vytýčenou trasou. Viete, že  váš život bude plný bolesti a odopierania. My dávame ľuďom nádej, že je tu niekto, na koho sa môžu obrátiť, a ukazujeme cestu, ako môžu svoju situáciu zmeniť. Aj vďaka darcom doslova prepisujeme príbehy ľudí, ktorí sa ocitli na okraji,“ vysvetľuje Erich Hulman.

V charite môžeme darovať to najdrahšie, a tým je pomoc ľuďom po celom Slovensku. Vypočujte si príbehy chudobných a núdznych a darujte im šancu postúpiť k dôstojnému životu na čísle účtu SK18 1100 0000 0029 4411 6341 alebo online na https://charita.darujme.sk/zbierkanacharitu/. Zdieľajte kampaň cez sociálne siete a pomôžte nám šíriť vianočné posolstvo nádeje. Ďakujeme za vaše štedré srdcia!

Monika Čopíková

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre