Gary Chapman: Päť jazykov lásky pre deti (recenzia)

Päť jazykov lásky pre deti

Dvojica kresťanských poradcov Gary Chapman a Ross Campbell naozaj nie je neznáma. Z piatich jazykov vznikla dnes už celá séria, na piatich jazykoch veľmi spoľahlivo funguje aj celý poradenský program. Gary Chapman túto svoju metódu zlepšovania vzťahov robí naozaj praktickou a píše pre mnohé oblasti ľudského života. K najnovším prírastkom patrí napríklad Päť jazykov ocenenia v pracovných vzťahoch alebo zatiaľ nepreložených Päť jazykov pre manželky vojakov.

Čo vás teda kniha Päť jazykov lásky pre deti naučí:

1. Zopakujete si tých základných päť jazykov lásky, ktoré sa vinú celou Chapmanovou metódou, a tiež jeho myšlienku citovej nádrže. Jazyky sú tieto: 1. fyzický kontakt, 2. slová uistenia, 3. pozornosť, 4. darčeky a podarúnky, a nakoniec 5. skutky služby. Týchto päť jazykov knihu aj delí do jednotlivých kapitol prvej časti knihy. V tej druhej sa autori venujú tomu ako vôbec objaviť primárny jazyk u svojho dieťaťa, správnej a nesprávnej zhovievavosti, venujú sa hnevu a láske, a špecifikám rodín s jedným rodičom.

Predstavte si teraz svoje deti. Aké sú? Náš metafyzik bude chcieť, aby som si obzrela každú bodku, kocku, špinku a bobko, ktoré má, a bola si ním od budenia po zaspávanie (pozornosť). Amazonka, na rozdiel od neho, ma nepotrebuje vôbec, ale keď potrebuje objatie a pomojkanie, žiadne steny jej nie sú dosť hrubé, aby si ma vyžiadala. (Akože fakt, žiadne. A fyzický kontakt.) A ja? Ja by som pre nich piekla a varila až by boli zelení (skutky služby) – a aj keď sa im to na sekundu-dve páči, už sú preč. Muffinky na večeru pre nich nie sú žiadnym dôkazom lásky, sú akurát tak, nuž, večera. A kým ich rozomieľajú pomedzi prsty a maľujú nimi na stenu, ja frustrovane pozerám do taniera, do nastrúhaných jabĺk s medom (príloha k muffinom), v ktorých je veľkými písmenami napísané, Zbožňujem vás, detiská, a okamžite to oceňte!

Naše primárne jazyky sa veru nestretávajú, a každý z nás tak v tie ťažšie dni zaspáva s pocitom, že dnes mohol byť naozaj ľúbený alebo ocenený viac. Päť jazykov presne preto pomáha mamke učiť sa o svojich deťoch viac.

2. Prečo vôbec treba mať túto príručku prečítanú. Láska, sebaúcta a vedomie vlastnej hodnoty sú tie najväčšie dary, aké našim deťom môžeme dať. Ľúbime ich predsa, že? Avšak problém je v tom, že nie všetky deti túto našu lásku aj cítia.

Často to vychádza zo spôsobu akým s nimi hovoríme. Povzbudenie, pochvala, hrkútanie, to všetko dieťaťu hovorí, že ho ľúbime, a na detskú dušu pôsobí ako balzam. Zároveň to v ňom pestuje vedomie o vlastnej dôležitosti a o bezpečí. Na druhej strane sú slová povedané z hnevu, a tie veruže môžu zraniť detské sebavedomie, ktoré sa zatiaľ len formuje.

Deti totiž našim slovám bezvýhradne veria – spomeňte si len na Mikuláša, ktorý nosí sladkosti (alebo jedna moja kamoška, ktorá v zlosti na svojho štvorročného syna vykríkla, že ho zavesí za uši do prievanu, a mala potom čo robiť s plačúcim dieťaťom). Jedno zo starozákonných prísloví vraví, že jazyk má moc nad životom a smrťou, a aj keď to znie dramaticky, ďaleko od pravdy to nebude: slová síce vieme rýchlo povedať, ale trvá dlho, kým sú zabudnuté. Naše deti budú z našich slov čerpať celý život. A táto kniha sa presne preto zameriava predovšetkým na ich potrebu byť milovaný – bez ohľadu na čokoľvek.

3. Najdôležitejšia vec: zistíte (na obrovskom množstve skutočných príkladov, konfliktov, problémov a riešení) ako jednotlivé jazyky používajú deti. Deti sú totiž obmedzené svojim vekom, svojou schopnosťou vyjadriť sa, schopnosťou spracovať čo zažívajú.

Práve tu som sa mýlila najviac: verila som, že Päť jazykov vám stačí prečítať raz, a vybavené. Mám samozrejme na mysli tých úplne prvých Päť jazykov lásky, ktoré sa týkajú predovšetkým partnerských vzťahov (fantastická kniha, prudko odporúčam). Predpokladala som, že si budem ľahko vedieť vytvoriť analógie z prvej knihy voči potrebám mojich detí, a konať podľa nich.

Nie je to ale tak, ako sa presviedčam každý jeden deň, keďže moji dvaja hobiti stále viac ukazujú základné črty svojich pováh. A zároveň, čím viac som unavená, tým menej mám tendenciu pracovať s nimi ako s individualitami, tým menej konať zámerne – a presne preto je táto kniha takou výnimočnou pomôckou pre mamy. Je praktická, veľmi praktická, a nie je v žiadnom prípade povrchná – pomôže vám rozoznávať jazyk vášho dieťaťa, aj keď možno ono ešte sotva dokáže hovoriť, a ako váš sprievodca konať podľa toho.

Čo vás kniha nenaučí:

Nenaučí vás ako riešiť konflikt, ktorý práve prebieha. Ale to ani je jej zámerom. Snaží sa, aby nám pomohla lepšie rozumieť naším deťom (a keď sú staršie, lepšie chápať nás), a teda väčšine konfliktov predchádzať. Kniha tiež nezabráni odvrávaniu alebo vzbure, a autori to veľmi otvorene priznávajú. Čo však určite urobí je vytvorenie veľmi pevného prepojenia medzi rodičom a dieťaťom – a na takom základe sa problémy riešia jednoduchšie.

<Kúpiť knihu Päť jazykov lásky pre deti>

Autor recenzie: Viki (píše blog Minútka pre mamu).

Bibliografický popis: CHAPMAN G. – CAMPBELL R. 2012. Päť jazykov lásky pre deti [Five Love Languages of Children] Bratislava : Porta Libri, 163 s., brožovaná, ISBN 978-80-89067-74-9.

 

2.5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre