Päť faktov o svätej Filoméne, o ktorých ste doteraz nepočuli

Svätá Filoména, mučeníčka čistoty z 3. storočia, sa teší veľkej obľube aj u nás na Slovensku. Pri príležitosti jej sviatku, ktorý pripadá na 11. august, vám prinášame 5 málo známych faktov o tejto svätici.

1. Za informácie o svätej Filoméne vďačíme trom ľuďom. Boh sa rozhodol vyjaviť fakty o jej živote a smrti prostredníctvom troch zjavení. Jedno z týchto zjavení sa ukázalo istému chudobnému nábožnému umelcovi, dobrému známemu dona Francesca di Lucia, ktorý mu vo svojich spisoch poskytol verejné svedectvo o jeho mravnosti, pravej nábožnosti a čistote svedomia. Druhé zjavenie dosvedčil jeden horlivý kňaz, teraz už povýšený do kanonickej hodnosti, veľký ctiteľ svätej Filomény, ktorý pre svoju úctu k tejto svätej získal obdivuhodné milosti. Tretie zjavenie mala istá Bohu zasnúbená panna v mníšskom ráde v Neapole. Pri týchto zjaveniach je pozoruhodné, že sa stali trom ľuďom, ktorí sa navzájom nepoznali, nestretávali, žili ďaleko od seba, a napriek tomu ich ústne, ako aj písomné správy si zodpovedali nielen v podstatných faktoch, ale aj v dôležitých detailoch a uspokojivo vysvetlili vyobrazenia na náhrobku svätice.

2. Filoménu dal mučiť a zavraždiť obávaný rímsky cisár Dioklecián, pretože Filoména odmietla stať sa jeho ženou, keďže dala sľub panenstva Bohu. Vraví sa, že po jej smrti sa jeho duše zmocnilo zúfalstvo. Na správu – Filoména je mŕtva – začal kričať ako zmyslov zbavený: „Už nikdy nebude mojou manželkou! Vzpierala sa mi až do posledného dychu. Keď ona nežije, ako môžem bez nej ďalej žiť?“ Ako to hovoril, zúrivo si trhal vlasy i bradu, zohyzďoval sa, potom sa hodil z trónu na zem a hrýzol všetko, čo mohol dosiahnuť zubami, a to za neustáleho kriku a volania: „Už viac nechcem byť cisárom.“

3. Pri bádaní dňa 25. mája 1802 na novej Salárskej ceste v Katakombách svätej Priscily v Ríme boli objavené ostatky svätej Filomény. Pri nich sa na mieste našla aj nádobka s krvou svätice. Vo svojom už porušenom stave obsahovala nádobka asi 340 gramov krvi. Že v pôvodnom stave bolo v nádobke ešte viac krvi – že bola celkom naplnená krvou, je isté, pretože prischnutá krv sa našla na všetkých črepoch. Po tom, čo z polámanej nádoby vzali prischnutú krv, odlupujúc ju čo najopatrnejšie, a uložili ju do krištáľovej popolnice, všetci prítomní vrátane vážených mužov užasli, keď sa popolnica zrazu rozjasnila neobyčajnou žiarou. Videli, ako sa čiastky svätej krvi premiestnené z nádoby do popolnice menia, ako keď sa blyštia lesklé drahé predmety – niektoré zábleskom a farbou rýdzeho zlata, iné zasa ligotom striebra či diamantov, rubínov, smaragdov a iných klenotov. Tento zázrak sa deje dodnes. V popolnici ešte aj teraz uvidíme skvejúce sa čiastky, ale ich lesk nie je stále rovnaký a farby sa v rozličných časoch menia. Ligocú sa raz ako rubín, inokedy ako smaragd, niekedy sa nám ich svetlo bude zdať popolavé.

4. Svätú Filoménu si uctievali mnohí svätí, medzi nimi napríklad svätý Ján Mária Vianney, svätá Františka Cabrini, svätý Páter Pio, svätý Damián z Molokai, svätý Peter Julián Eymard a ďalší. Okrem nich však k Filoméne vzhliadali aj pápeži. Pápež Lev XII., ktorý 8. decembra 1827 dostal do rúk druhé vydanie životopisu svätej, po prečítaní posledného zjavenia s radostným úžasom zvolal: „To je zaiste veľká svätá!“ Pápež Gregor XVI. (1831-1846) zas posvätil obraz tejto svätej, ktorý bol vystavený na oltári v Ríme k verejnej úcte. Tiež obdaril hojnými odpustkami slávnosť jej sviatku, oltáre zasvätené svätej Filoméne a peniaze obetované k jej úcte.

5. Filoména je svätou nemožných vecí. Na jej príhovor sa udialo nespočetné množstvo zázrakov na celom svete. Jedným z nich je aj zázrak uzdravenia blahoslavenej Paulíny Jaricotovej, zakladateľky Pápežských misijných diel. V roku 1835, keď mala Paulína 36-rokov, bola pre rozličné, i životu nebezpečné choroby už dlhý čas pripútaná na lôžko a ponechaná na seba. Praskla jej jedna krvná cieva pri srdci, čo spôsobilo hromadenie a otravu krvi, takže zo seba Paulína vydávala neznesiteľný puch. K tomu sa navyše pripojilo upchatie čriev a opuch celého tela. Pauline celé noci prebdela na lôžku bolesti, neschopná vložiť si do úst potrebný pokrm. Vyzerala o 20 rokov staršia, než v skutočnosti bola. V takom žalostnom stave sa dozvedela o svätej Filoméne. Začala sa k nej úpenlivo modliť deviatnik a vybrala sa na návštevu Mugnana, kde sa nachádzajú ostatky svätej Filomény. Keď sa 9. augusta 1835 po dlhej ceste dostala do Mugnana, od oltára svätej Filomény ani neodchádzala, prosiac sväticu o svoje uzdravenie. A tak sa aj stalo. Pri tele svätej Filomény sa 10. augusta Paulína zrazu postavila z kresla a jasavým hlasom spievala Sláva Bohu na výsostiach. Neustále pritom chválila Boha a svätú divotvorkyňu. Bola totiž úplne uzdravená! Nedá sa opísať, s akou rýchlosťou sa zvesť o novom zázraku rozchýrila po meste. Všetka šľachta sa hrnula k zázračne uzdravenej slečne Paulíne, všetci s ňou chceli hovoriť a potriasť jej ruku. Slečnu napokon prinútili, aby vystúpila na balkón a zázrak sama oznámila zhromaždenému ľudu.

Viac o svätej Filoméne nájdete v knihe Tajomná sila svätej Filomény, ktorú si môžete zakúpiť na Zachej.sk.

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Obrázok: catholiccompany.com

4.9 Užívateľ (11 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre