Pápež menom František, marcové prekvapenie pre celý svet

Zdroj fotky: Twitter

Myslím si, že jednou z najväčších milostí, ktoré som počas rímskych štúdií dostal bol deň 13. 3. 2013. Bolo sychravo, kvapky dažďa udierali do okien a vo svetle nočnej lampy som sa snažil vedecky pracovať na licenčnej práci. Okolo poludnia som začul spolubratov na chodbe, ako sa bavia o tom, že dym, ktorý vychádzal zo Sixtínskej kaplnky, bol opäť čierny. Neprikladal som tomu nejakú dôležitosť a predpokladal som, že pápež, zvlášť po odstúpení Benedikta XVI., tak skoro zvolený nebude.

A tak som pracoval ďalej. Avšak popoludní, okolo 16:30 som sa predsa len rozhodol ísť na Námestie. Zobral som dáždnik, obliekol si vetrovku a šiel som. Námestie sv. Petra bolo plné. Našiel som skupinku „našich“ a tak sme čakali. Bolo niečo pred siedmou hodinou večer, keď Mons. Piero Marini – ceremonár pápeža Jána Pavla II., stojaci po blízku, povedal: „Určite ho zvolili!“ „Ako to môžete vedieť?“ pýtal som sa. „Trikrát som bol svedkom konkláve, takže usudzujem, nakoľko je už neskoro a dym stále nestúpa, že pápež bol zvolený.“ Neviete si ani predstaviť tú radosť a ten ošiaľ, ktorý nastal, keď ľudia na Námestí sv. Petra uvideli biely dym. Ešte teraz vidím tie radostné tváre a slzy šťastia. Máme pápeža! Máme pápeža! Všetci sme sa vzájomne pozdravovali, blahoželali si. Nepochybne sme boli prekvapení. A to nie len z mena „František“, ale aj z jeho spôsobov. Ten moment modlitby za pápeža, ktorý sa skloní pred davom… To tajomné ticho sa vtedy dalo krájať.

Už od prvej chvíle sa stal milovaným pápežom. Denne sme sledovali jeho prvé kroky, rozhodnutia. Do Ríma začalo putovať stále viac a viac pútnikov. Poviem vám, že stáť na Námestí a čakať na pápeža je zážitok. No prial by som Vám osobne zažiť to, čo sa deje vo chvíli, keď sa ukáže v papa mobile! Dav sa dá do pohybu, každý sa chce natlačiť ku koridoru, starké s paličkami povyskakujú na stoličky, no hotový ošiaľ. Prečo? Každý ho chce vidieť! Vidieť pápeža!

13. marca 2018 si pripomíname piate výročie zvolenia argentínskeho kardinála Bergoglia z Buenos Aires za pápeža. Chceme byť Bohu vďační za jeho odvážnu službu evanjeliu, človeku a zvlášť tým najslabším. Nech mu Pán dopraje pevné zdravie a múdrosť, aby aj naďalej viedol bezpečne loďku katolíckej Cirkvi v ústrety jej Ženíchovi – Ježišovi Kristovi.

Autor: otec Marek

5 Užívateľ (9 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre