Paola Giovetti: Mimoriadne javy mystikov a svätých (recenzia)

Mimoriadne javy mystikov a svätýchVždy ma fascinovalo Ježišovo spoločenstvo apoštolov, tá malebná rôznorodosť ich pováh a charakterov. Zo všetkých apoštolov je mne osobne najsympatickejší asi Tomáš, a síce pre jeho hlboko ľudskú skepsu. Asi aj preto, že sa mu v tomto smere dosť podobám. Keď som dostal ponuku preložiť knihu Mimoriadne javy mystikov a svätých, moja prvá reakcia bola, ako inak, skeptická. Nie že by som neveril na zázraky, no vždy, keď počujem hovoriť o tom, že niekde sa prihodilo niečo zázračné, namiesto toho, aby som tam hneď bežal sa snažím hľadať prirodzené vysvetlenie tohto javu.

Môžem povedať, že táto kniha ma milo prekvapila. Na to, o aký žáner ide, je napísaná pomerne triezvym, vecným štýlom, ktorý je však zároveň veľmi pútavý. Jednotlivé mimoriadne javy sú doložené svedectvami pochádzajúcimi od očitých svedkov a z historických prameňov. Osobitne ma zaujala druhá kapitola, v ktorej sa píše o kardinálovi Prosperovi Lambertinim, neskoršom pápežovi Benediktovi XIV., ktorý viac než dvadsať rokov zastával funkciu promor fidei, ľudovo nazývanú aj diablov advokát. Pri kanonizačných procesoch mal úlohu skeptika, ktorý sa snažil spochybniť argumenty v prospech uznania hrdinského stupňa čností dotyčného kandidáta na blahorečenie a nadprirodzený charakter zázrakov, ktoré sa pripisovali jeho orodovaniu. Na základe svojich bohatých skúseností z kanonizačných procesov napísal klasické dielo De canonizatione, v ktorom formuloval zásady, podľa ktorých treba postupovať pri kanonizačných procesoch. S malými obmenami sú platné až dodnes.

Väčšiu časť druhej kapitoly tvorí prezentácia tohto diela a uvedených zásad. Takýto začiatok knihy sa mi javí ako veľmi rozumne a vhodne zvolený, nakoľko čitateľovi podáva určitý kľúč na správne pochopenie všetkých nasledujúcich kapitol.  Tieto sú rozdelené tematicky podľa typu mimoriadnych javov, o ktorom pojednávajú. Okrem svedectiev o zázračných javoch čitateľ nájde v knihe aj mnoho informácií o živote a charaktere dotyčných osôb. Zväčša ide o ľudí, ktorí boli Cirkvou vyhlásení za blahoslavených, svätých, alebo ktorých proces blahorečenia práve prebieha, prípadne sa pripravuje. Pre mňa osobne bolo čítanie o ich životných osudoch minimálne rovnako fascinujúce ako svedectvá o mimoriadnych javoch, ktorých aktérmi boli. Na záver dodám už len toľko, že kniha síce nezmenila môj skeptický postoj, no vzbudila vo mne množstvo otázok, a to považujem za jej najväčšie plus. Verím, že aj ostatných čitateľov nasmeruje na cestu uvažovania a hľadania.

<Kúpiť knihu Mimoriadne javy mystikov a svätých>

Autor recenzie: Martin Csontos
Bibliografický popis: GIOVETTI, P. 2016. Mimoriadne javy mystikov a svätých – Svedectvá o levitáciách, bilokáciách, stigmách, extázach a dlhotrvajúcich pôstoch[Fenomeni straordinari di mistici e santi], Košice : Zachej.sk, 302 s., brožovaná, ISBN: 978 80 89866-01-4.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre