Pane, zostaň s nami, lebo sa zvečerieva a deň sa už schýlil

 

Robert Sarah, Nicolas Diat – Pane, zostaň s nami, lebo sa zvečerieva a deň sa už schýlil  (recenzia)

Hrubá, miestami filozofická, ale najmä hlboká kniha, plná krásnych myšlienok. Tak by som charakterizoval ďalšiu z kníh, ktoré vzišli z rozhovorov novinára Nicolasa Diata s guinejským kardinálom Robertom Sarahom, prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Priznám sa, po tom, ako som dočítal druhú z trilógie Sila ticha (prvou bola Boh alebo nič), nečakal som ľahké čítanie. Kardinál Sarah sa znova ukázal ako človek hlbokej viery, vo svetle ktorej hľadá odpovede na pálčivé otázky dnešnej doby. Tie sa netýkajú len ľudstva vo všeobecnosti, ale aj Cirkvi samotnej. Rozhovor sa nevyhýba bolestným skutočnostiam ako delikty kňazov, nedodržiavanie celibátu a volanie po „revolúcii“ v Cirkvi. Kardinál Sarah ponúka radikálne riešenie, ktorým je však premena nás samých. Každý človek je volaný k tejto premene. Ako príklad uvádza mnohých svätcov (ako sv. František z Assisi), ktorých Boh povolal, aby oni premenili Cirkev svojím svätým životom. Musím sa priznať, že táto myšlienka ma ako čitateľa veľmi hlboko zasiahla.

Po úvodnej analýze i výzvam voči predstaviteľom Cirkvi a nám veriacim sa rozhovor uberá smerom k ďalším naliehavým otázkam dnešnej doby. Tými sú strata zmyslu pre posvätno, snaha vybudovať spoločnosť bez potreby a prítomnosti Boha, transhumanizmus s jeho negatívnymi dôsledkami ako „právo“ na ukončenie života (eutanázia, umelý potrat), právo na výber pohlavia, genetické inžinierstvo či vývoj človeka v kombinácii s robotmi. Ako podčiarkuje kardinál Sarah, všetky tieto javy majú spoločného menovateľa – tým je smrť Boha v našom živote a s ňou aj zánik človeka. Viaceré kapitoly sa venujú najmä západnej civilizácii s dôrazom na Európu, ktorá sa najviac zmieta v kríze identity odkedy odhodila pripútanosť (v snahe zbaviť sa domnelej závisloti) k svojim kresťanským koreňom. Preto ju ohrozujú rôzne radikálne hnutia ako islamizmus, ktoré svoje korene nestratili.

Sám ako čitateľ môžem povedať, že tieto stránky sa „nelúskajú“ poľahky. A ani pomaly. Dá sa nad nimi meditovať dlhé hodiny k čomu aj čitateľov sám povzbudzujem. Možno vybrať si kratší úsek a zastaviť sa pri ňom. Avšak nezostať len tam (to by sme mohli upadnúť do beznádeje) – tak, ako sa ani autori knihy neuspokojili s konštatovaním aktuálneho stavu a s varovaním pred hroziacim nebezpečenstvom.

Ponúkajú aj riešenia. Ako som už spomenul v úvode – prvým je pozvanie k svätému životu, koniec knihy zase uvádza príklady čností, ktoré sme pozvaní konkrétne praktizovať – rozvaha, sila, miernosť, bratská láska, nábožnosť. Kardinál Sarah, syn africkej Guiney, tiež rád a často spomína na Afriku ako na kontinent, kde ľudia žijú v radosti napriek materiálnemu nedostatku a chudobe. Žijú vo vzájomnom spoločenstve. Myslím, že toto je pozvanie aj pre nás, ľudí západného sveta – vrátiť sa k našim koreňom v Bohu a vo viere, uvedomiť si, čo je v našom živote dôležité a čo je len prostriedok (napr. materiálne dobrá) a nestrácať nádej.

Nicolas Diat, autor rozhovorov s kardinálom Sarahom, končí ich spoločné dielo výrokom veľkého svätca sv. Jána Bosca, ktorý bol známy svojou neochvejnou dôverou k Panne Márii: „Nech ťa nič nepripraví o pokoj, ustavične sa raduj!“ Myslím, že toto je tá najlepšia bodka za touto skutočne hlbokou a výnimočnou knihou.

Pane zostaň s nami

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: Robert Sarah, Nicolas Diat, 2019. Pane, zostaň s nami, lebo sa zvečerieva a deň sa už schýlil [Le soir approche et déjà le jour baisse], Bratislava: Lúč, 416 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8179-150-5.

 

4.5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre