Októbrový ruženec v spoločnosti výnimočných svätíc

Teplé letné dni sú za nami a nám nastúpilo nové jesenné obdobie, ktoré je pre mnohých chladnejšie, nostalgickejšie a niekdy až deprimujúce. Vnímame, že sme unavení a bádame to aj na mnohých okolo nás, dokonca aj svet sa nám zdá byť unavený. Duša túži po niečom osviežujúcom, po niečom, čo nám dodá novú chuť a povzbudí nás žiť s radosťou v každodennom zhone tejto nepokojnej doby. Ako blahodarný liek pre našu dušu a na naše problémy nám Cirkev ponúka v mesiaci október modlitbu posvätného ruženca.

Jeho „účinky“ trvajú celú večnosť. Z pokolenia na pokolenie sa cez modlitbu ruženca prenáša požehnanie a ochrana. Veľa o jeho sile a pomoci by nám povedali aj svätice, ktorých sviatky oslavujeme v októbri. Preto si modlitbu ruženca v mesiaci október „obohatíme“ týmito svätými ženami.

Prvý týždeň od 1. 10 – 9. 10. sa budeme modliť ruženec v spoločnosti svätej Terézie z Lisieux a svätej Faustíny Kowalskej.

Druhý týždeň od 10. 9 – 16. 10. sa budeme modliť ruženec v spoločnosti svätej Alexandriny de Costa a svätej Terézie z Avily.

Tretí týždeň od 17. 10 – 23. 10 bude modlitba ruženca v spojení so svätou Máriou Margitou Alacoque.

Štvrtý týždeň od 24. 10 – 31. 10 si modlitbu ruženca obohatíme o prítomnosť blahoslavenej Chiary Luce Badano.

Tieto sväté ženy milovali modlitbu ruženca. Preto ich môžeme poprosiť, aby sa s nami počas jednotlivých týždňov modlili ruženec. Nech spolu vytvoríme pozemsko-nebeské spoločenstvo. Pri modlitbe ruženca môžeme predniesť aj akékoľvek modlitby k týmto svätým ženám. Či už sú to litánie k jednotlivým sväticiam alebo čítanie z Denníčka svätej Faustíny… Môžeme si taktiež prečítať ich životopisy, nájsť si ich citáty či myšlienky a rozjímať nad nimi, inšpirovať sa do každodenného života. Jednoducho obohatiť si svoj duchovný život cez prítomnosť týchto svätíc.

Bude to pre nás očarujúci čas, kedy pochopíme, že účinky posvätného ruženca sú výnimočné a nevyčerpateľné. Niečo v našom vnútri sa zmení a dá nám silu čeliť únave každého dňa. Získame mladosť duše, ktorá obnovuje chuť meniť veci okolo seba. Ruženec nám „vyhladí“ rany, ktoré poškodili steny duše. Pomôže nám načerpať novú vieru a staneme sa silnejší proti nepriateľovi. Sila modlitby ruženca rozviaže akýkoľvek problémový uzol v našich životoch. Každé jedno Zdravas’, Mária nebude zabudnuté vo večnosti. Cez modlitbu svätého ruženca vnesieme pokoj do nášho osobného, rodinného, profesionálneho a duchovného života.

Svätice, ktoré nás budú sprevádzať počas jednotlivých týždňov mesiaca, nás naučia, ako si cez modlitbu ruženca spolu s Presvätou Pannou Máriou uctíme, pochopíme, oslávime a pripodobníme sa Ježišovi Kristovi. Ved nikto nepozná Syna lepšie ako jeho Matka. Láska Matky nášho Spasiteľa je bezpodmienečná, vždy nás bude chrániť. Cez ruženec nás Panna Mária ťahá do neba. Ona nás jemne objíma. Berie do svojho náručia naše bolesti, strachy, trápenia a túžby a nesie ich pred trón svojho Syna. Iba cez jej Nepoškvrnené Srdce hlbšie prežijeme tajomstva ruženca. Do modlitieb radostných a bolestných tajomstiev ruženca vkladáme svoje vlastné životné radosti a bolesti, ktoré sme prežili a prežívame, a napokon pri slávnostných tajomstvách si uvedomujeme našu nádej na budúcu slávu v nebeskom kráľovstve.

Čím viac času trávite s Ježišom a jeho Matkou Máriou, tým je pravdepodobnejšie, že ich lásku budete odrážať aj vo svojom každodennom živote.

Ruženec je z latinského slova rosarium, čo znamená ružová záhrada. Jeho modlitbou prechádzate po duchovnej nebeskej záhrade plnej ruží a každé Zdravas’, Mária je jedna ruža, ktorú kladiete k nohám Panny Márie, našej Presvätej Nepoškvrnenej Matky.

Vyprosujem vám, nech vám sv. Terezka, sv. Faustínka, sv. Alexandrina de Costa, sv. Terézia z Avily, sv. Margita Mária Alacoque a bl. Chiara Luce Badano spolu s Nepoškvrnenou Pannou Máriou pomôžu objaviť krásu a význam posvätného ruženca.

PhDr. Lenka Debnár

Produkty súvisiace s týmto článkom

Ruženec Ruženec – záchrana
pre svet
Prečo ruženec?
Prečo dnes?
5 Užívateľ (5 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre