Jozef Maretta: Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete (recenzia)

Recenzia na knihu Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete

Keď človek siahne po knihe z oblasti démonológie, takmer vždy sa vystavuje riziku, že sa ocitne v zovretí bludov a fantázie, ktoré môžu byť viac škodlivé ako prínosné. Garanciou číslo jedna je v takýchto prípadoch autor. ThDr. IClic. PaedDr. Jozef Maretta, PhD. je dostatočnou zárukou, že táto kniha je z tých serióznych a to nenarážam len na počet titulov. Otec Jozef Maretta pôsobí ako exorcista na východe Slovenska a má dlhoročnú prax, vďaka ktorej dokonale pozná všetky úskalia a praktiky, ktorými sa okultizmus zadriapol do nášho prostredia.

Kniha začína hĺbkovým rozborom fenoménu okultizmu – od jeho prvotného prenikania do Európy, cez zoskupenia okultistov s veľkým vplyvom, až po prehľad okultných praktík, pričom zvláštny priestor je vyhradený tým, ktoré sa praktizujú na území Slovenska. Často sú nevinne nazývané ako ľudové zvyky. Napr. uhlíková voda, alebo nosenie tak populárnych červených šnúrok na zápästí. Konečne som našla knihu, kde je to riadne vysvetlené, i keď voči „múdrosti starých mám“  je občas márna akákoľvek argumentácia. Na našu vlastnú škodu…

Autor cez optiku Svätého Písma vysvetľuje učenie o diablovi, mená pod ktorými vystupuje a spôsoby útokov zlého ducha na človeka (pokušenie, útlak, zviazanosť, posadnutosť). V kapitole nazvanej Vstupné brány pre Zlého sú rozobrané  oblasti alternatívnej medicíny, homeopatie, špiritizmu, bielej a čiernej mágie, veštenia (numerológie, zrkadlového veštenia, radistézy, kartárstva, čítania z ruky, očnej diagnostiky, astrológie, prútkarstva, kyvadla), pričom v závere je uvedený postoj Cirkvi k niektorým týmto praktikám podložený Katechizmom katolíckej cirkvi a Svätým písmom.

Osobitná kapitola je vyhradená hnutiu New Age: jeho dejinám, filozofii, cieľom a plánom a spôsobu nenápadnej infiltrácie do dnešnej modernej spoločnosti.

Autor svoju knihu uzatvára záverečnou kapitolou pastoračnej odpovede Cirkvi na problém pôsobenia zlého ducha formou exorcizmu, sviatostného života a modlitebnej podpory. Vysvetľuje rozdiel medzi exorcizmom a modlitbami za uzdravenie a oslobodenie. Tiež poukazuje na postavenie laikov a kňazov v týchto službách.

Kniha Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete je zatiaľ najkomplexnejšie dielo z tejto oblasti, ktoré som mala možnosť čítať. Nebojím sa ju nazvať mini lexikónom ktorého plusom je, že bola originálne písaná v slovenčine a teda nebol potrebný preklad – text nie je kostrbatý, ako sa to občas stáva pri nevydarených prekladoch z cudzích jazykov. Rušivo však na mňa pôsobilo niekoľko tlačových chýb – škoda, že vydavateľ nevenoval viac času konečnej korektúre textu. Na kvalite obsahu to však neuberá a publikáciu jednoznačne odporúčam.

<Kúpiť knihu Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: MARETTA, J. 2012. Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete, Prešov : EriV, 260 s., brožovaná, ISBN 978-80-97050-68-9.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre