Obráťte sa k nemu o milosrdenstvo, odpustenie a lásku

Vinny Flynn – 7 tajomstiev Božieho milosrdenstva

7 tajomstiev Božieho milosrdenstva

V dnešnej modernej dobe je veľmi populárne dávať návod na úspech. Na internete a v mnohých motivačných knihách sa dočítame, ktorých 10 vecí robia úspešní ľudia a ako nasledovať ich príklad. V podobnom duchu sa nesie názov knihy katolíckeho spisovateľa Vinnyho Flynna 7 tajomstiev Božieho milosrdenstva, ktorý však hovorí o veľkej a dôležitej Božej vlastnosti – o Jeho milosrdenstve.

Autor sa opiera o zjavenia, ktorými bola obdarovaná sv. Faustína Kowalská, poľská rehoľníčka, ktorej Ježiš postupne odhaľoval hĺbku svojho milosrdenstva žiadajúc o ustanovenie sviatku Božieho milosrdenstva a namaľovanie milostivého obrazu, pretože On sám túžil po tom, aby sa duše obracali s dôverou k Jeho milosrdenstvu. Sám Pán prisľúbil, že neodmietne žiadnu dušu, ktorá ho s dôverou prosí o Jeho milosrdenstvo. V knihe sa nachádzajú mnohé citáty z Denníčka sv. Faustíny. Poďme teda spolu odhaliť toto úžasné tajomstvo.

Priznám sa – najradšej by som sa rozpísal o každom zo siedmych tajomstiev (tých by sme napokon mohli vymenovať omnoho viac), pretože mám pocit, že čitateľa istým spôsobom postupne vťahujú do deja. Vinny Flynn začína obšírne opisujúc Boží plán s nami ale najmä s každým jedným človekom. Už to je pre nás dobrá správa – Boh má s nami plán! Hneď nato sa zamýšla nad tým, aká by mala byť naša odpoveď – prichádza k záveru, že odpoveďou by mala byť naša túžba po svätosti. A svätosť znamená pripodobniť sa Bohu a Ježišovi, v ktorom sa najviac zjavila Božia láska. Tu si ma autor začal podmaňovať a dychtivo som čítal ďalej.

Nasledovali nádherné kapitoly o Bohu Otcovi – o jeho bláznivej láske k nám – tak to sám autor nazval. Ako príklad si Vinny Flynn zobral najkrajšie podobenstvo Nového zákona – podobenstvo o márnotratnom synovi. Dozvedáme sa o tragickom osude mladšieho syna, ktorý odchádza od otca, čím ho vlastne zrádza a svoj majetok prehýri. Stráca nielen majetok ale najmä dôstojnosť syna. Aj on sám si to uvedomuje, vstúpi do seba a chce prosiť otca o prácu nádenníka. Aké veľké pokorenie pre syna! Avšak keď ho vidí otec, beží mu v ústrety, hodí sa mu okolo krku a nedá mu ani dopovedať, čo si syn pripravil počas dlhej cesty domov. Otec mu dáva obuv na nohy, sluhovia donesú najlepšie šaty, dajú mu prsteň na ruku a začnú hodovať. Syn dostal naspäť stratenú dôstojnosť. Nie je to nádherný obraz Božej lásky? Lásky, ktorá je márnotratná ale v tom najlepšom zmysle slova. Syn sám nemá moc sa vrátiť, to otec ho zdvíha z prachu a povyšuje. To je náš Boh, keď prichádzame k nemu s dôverou.

Záver knihy nás volá k modlitbe a k premene. Ako vzor nám ponúka Máriu, ktorá zatienená Duchom Svätým bezvýhradne odovdala svoj život Bohu a jeho plánu s ňou. Sama sa ponáhľala za svojou príbuznou Alžbetou, aby jej poslúžila. Mária prijala milosť od Boha a vedela, že ona sama má zjavovať Jeho milosrdenstvo iným. To je aj naša cesta – uveriť Božej láske a milovať.

Moju úvahu by som zakončil slovami pápeža Jána Pavla II. : „Hoci sa cítite znechutení alebo vás zaťažujú osobné zlyhania alebo hriech, ešte viac dôverujte Božej láske k vám. Obráťte sa k nemu o milosrdenstvo, odpustenie a lásku.“

7 tajomstiev Božieho milosrdenstva

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: FLYNN, V., 2019. 7 tajomstiev Božieho milosrdenstva [7 secret of Divine Mercy], Košice : Zachej.sk, 232 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8211-074-9

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre