Objavte zázraky v každodennom živote

Žasnime (recenzia)

„Vieme, že knihy sa života človeka nielen dotýkajú, ale ho dokážu aj meniť, obohatiť, oživiť a rozšíriť nášho ducha. Preto v kníhkupectvách vyhľadávame také, ktoré oslovujú naše srdce.“

Citát, ktorý je súčasťou úchvatnej knihy o čare ukrývajúcom sa vo všednosti, je zároveň aj jej dokonalou charakteristikou. Možno poznáte ten pocit, keď si o niečom čítate a zrazu dôjde k súzvuku vašej duše a ducha knihy. Čas sa na malú chvíľu zastaví a vy pocítite závan večnosti, ktorá je zrazu celkom blízko. Presne to sa darí aj benediktínskemu mníchovi Anselmovi Grünovi v knihe Žasnime, nakoniec ako je tomu aj v každej jeho publikácii.

Každodennosť, ktorá nás často unavuje či vyčerpáva rutinou, však v sebe ukrýva oveľa viac než si len dokážeme na prvý pohľad uvedomiť. Mnohokrát nie sme schopní zachytiť tajomstvo ukryté v nej, a preto nie je zlé obrátiť sa na niekoho, kto nás dokáže naviesť na cestu, na ktorej sa dá žiť aj vnímať realita ináč než sme bežne zvyknutí.

Anselm Grün to robí múdro – priamo cez knihu Kazateľ v prvej kapitole. Uvedomiť si, aké je dôležité vedieť prijať svetlé aj tmavé momenty všednosti, je zdrojom uzdravenia duše človeka a zmierenia sa so životom. Len potom dokážeme vnímať veľkosť aj v maličkostiach. Pretože väčšinu času nášho života nie sme obeťami situácií, v ktorých sa ocitneme (hoci si to neraz mylne myslíme a aj tomu veríme). Pravdou je, že my za ne nesieme zodpovednosť a postoj k nim je len v našich rukách. Pre objavovanie zázrakov sa tak musíme sami dennodenne rozhodovať.

Vedomé rituály našich dní (vstávanie, umývanie, varenie, jazda autom), ktoré, bohužiaľ, vykonávame veľmi neuvedomene, nám dokážu sprostredkovať hlboký zážitok viery. Vďaka nim môžeme zažiť viac seba i viac Boha. Treba sa ich naučiť zažívať „po novom“, čo je aj zmyslom celej tejto knihy. Okrem toho nás autor prevedie aj tajomstvami dýchania, chodenia, státia a iných tak bežných činností, nad ktorými sa už ani nezamýšľame. V ďalšej kapitole nás autor oboznámi s novým pohľadom na obyčajné veci, akými sú napríklad kreslo, stolička, prsteň či dvere. Súčasťou nášho premieňania je aj príroda a vzťahy, ktorým Anselm Grün venuje pozornosť veľmi citlivým a hlbokým spôsobom.

Celou knihou nás autor vedie k uvedomeniu si toho, aké je dôležité poznať a vnímať tajomstvo každodennosti. Potom sa nemôže stať, že stratíme zmysel života. Pretože poznanie a uvedomenie si bohatstva skrytého v nás a vo všetkom, čo je okolo nás, nás vedie k vďačnosti. Tá potom mení nás a cez nás i naše okolie. Pre človeka je nevyhnutné učiť sa nanovo žasnúť…

„Nie som vďačný, pretože som šťastný. Ale som šťastný, lebo som vďačný.“

Autor recenzie: Vierka Urigová

Bibliografický popis: GRÜN, A., 2020. Žasnime [Staunen – Die Wunder im Alltag entdecken], Don Bosco, 242 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8074-454-0.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre