Objavte svetlo do každého dňa

Svetlo všedného dňa (recenzia)

Pre mňa je veľmi povzbudzujúce začať deň s pozitívnymi myšlienkami. Niektorí majú ráno veľmi nabité – času málo, a tak sú radi, ak stihnú aspoň krátku modlitbu. Lenže sú dni, keď sme doma, oddychujeme – a vtedy siahneme aj po knihe. Je dobré, ak je to kniha povzbudzujúca, navodí v nás príjemné pocity, ukáže nám veci a situácie z iného pohľadu. Takouto knihou je aj kniha zamyslení od nitrianskeho biskupa Prof. ThDr. Viliama Judáka, PhD.: Svetlo všedného dňa.

Netreba ju čítať jedným dychom, dokonca to ani nie je vhodné. Stačí jedno zamyslenie a máme o čom premýšľať. Nevyžaduje si to veľa času. Nájdeme tu zamyslenie na sviatky liturgického roku, ale aj na rôzne veci, ktoré sú okolo nás, dokonca na pocity, ktoré zažívame.

Otec biskup nám dovolil nahliadnuť do svojej mysle a podelil sa s nami o jeho pohľad na svätcov ako svätý Krištof, svätý Svorad a svätý Benedikt a mnohí ďalší. Panna  Mária, naša nebeská Matka, tu má tiež svoje zastúpenie. Jej život môžeme sledovať či ako matku narodeného dieťaťa alebo trpiacu matku stojacu pod krížom. Aké sú medziľudské vzťahy, rozdiel medzi dobrom a zlom, ochrana života, témy vhodné na hlbšiu úvahu. Zameral našu pozornosť aj na prírodu a ročné obdobia, prázdniny a sviatočné dni. Veľmi povzbudzujúce sú aj jeho zamyslenia týkajúce sa pocitov ako radosť i smútok, ako aj na tému čo znamená modliť sa. Osamelosť a staroba, teraz rezonujúce slová v našej spoločnosti, na tieto témy tiež nájdeme krátke zamyslenie.

Pri týchto krátkych akoby príbehoch sa otec biskup opiera o evanjeliá, a tak môžeme spojiť čítanie s meditáciou. Zároveň si vo Svätom písme môžeme prečítať aj celú kapitolu, z ktorej bol citát použitý.

Veľmi povzbudzujúce sú časti o radosti a humore. Je veľmi dobré, ak máme pri čítaní aj úsmev na tvári a dokonca sa schuti zasmejeme. Takýmito sú napríklad Blahoslavenstvá humoru, keď máte chuť si ich vypísať na papier a zavesiť na chladničku, aby ste z nich čerpali silu do každého dňa.

Keby Pán Boh nerozumel žartu… nás zas vyzýva k veselosti a byť nositeľmi úsmevu všade, kde prídeme. Nie úsmev cez slzy alebo nasilu, ale radostný úsmev kresťanov podľa slov svätého Pavla: „Ustavične sa radujte“ (1Sol 5,16).

Na záver úryvok z knihy:

„Božský“ humor mali aj deti, ktoré každú jeseň farárovi kradli jablká zo stromu. Pán farár raz pripevnil na strom tabuľku so slovami: „Boh vidí všetko!“ nasledujúci deň stálo pod tým napísané: „Ale nás neprezradí!“

Kniha Svetlo všedného dňa je skutočne svetlom do každého dňa.

Autorka recenzie: Ľubica Fibichová

Bibliografický popis: JUDÁK, V., 2011. Svetlo všedného dňa, Karmelitánske nakladateľstvo, 204 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8923-192-8.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre