Objavte cestu k odpusteniu a zmiereniu

Kalvária lásky (recenzia)

Malá knižka plná lásky a bolesti. Často ako život sám. Tak by som nazval knihu rozjímaní nad zastaveniami krížovej cesty Kalvária lásky od poľského saleziána Dominika Chmielewského. Mám to šťastie, že ju beriem do rúk práve na začiatku pôstneho obdobia, keď sa my veriaci viac snažíme kontemplovať umučenie nášho Pána a všetky strasti, ktoré mu predchádzali – od odsúdenia, poníženia, krutosti katov, darovanie vlastnej Matky nám všetkým až po posledný výdych na kríži. Koľko by sa dalo o ňom rozjímať, písať, hovoriť!?

Avšak to je len jedným rozmerom knihy a zámerom autora. Druhú – verím, že nemenej dôležitú – líniu tvorí oslovenie manželov, ktorí sa na svojej spoločnej ceste do neba často ocitajú pri niektorom zastavení krížovej cesty. Otec Chmielewski veľmi umne spojil tieto dva aspekty. Využil na to tri samostatné časti knihy – individuálnu krížovú cestu v prvej časti, nasledujúcu katechézu pre manželov a napokon krížovú cestu, do ktorej pozýva manželov spoločne.

Priznám sa – po toľkých rokoch duchovných cvičení a obnov som od príhovoru manželom veľa nečakal. Prinajlepšom klasické frázy o odpustení, prijatí a podobne. Milo ma však prekvapil racionálny prístup autora zdôrazňujúc rozdiely medzi mužmi a ženami, ich odlišné prežívanie situácií a z toho vyplývajúce zranenia. To sú základné myšlienky a koncepty, ktoré mnohí poznáme. Potom však pokračuje úvahou o spoločnej modlitbe, kde si, ruku na srdce, často uvedomíme, akú veľkú pravdu autor vyslovil – aj keď sa modlíme sami, máme problémy so spoločnou modlitbou ako manželia. Existuje len ja, žiadne MY. A následne otec Chmielewski aj definuje dôvod tohto problému – je ňou naša vnútorná namyslenosť: „Ja som nič zlé neurobil, neurobila! Nech len príde on, ona!“ Myslím, že všetci máme vlastnú skúsenosť a vieme, o čom autor hovorí.

Myslíme si, že máme právo sa hnevať a súdiť svojho partnera. Tu však prichádza Boh, v ktorého svetle jasne uvidíme svoje nedostatky, neodpustenie a hnev. Preto nám autor prichádza na pomoc formou krížovej cesty pre manželov, pri ktorej sa tieto veci manželia budú učiť. Takmer pri každom zastavení o. Dominik pozýva manželov, aby si pokľakli jeden pred druhým a prosili o odpustenie. Rozhodne to nie je ľahká úloha. Avšak je to jediná cesta k odpusteniu a zmiereniu. Navzájom medzi sebou – ale aj s Bohom. A prejsť po tejto náročnej ceste plnej dobrého ovocia nám pomôže práve náš Pán, ktorý si sám vybral cestu kríža a nikdy nás neopustí.

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: CHMIELEWSKI, D., 2020. Kalvária lásky [Twoja Droga. Rozważania drogi krzyżowej], Zachej.sk, 80 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-271-2. 

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre