Objavte Božiu lásku, ktorú nič nezastaví

Jeho láska ťa uzdraví (recenzia)

Jeho láska ťa uzdraví je ďalšou z vydarených kníh poľského saleziána Dominika Chmielewského. Po prečítaní jeho druhej knihy (tou prvou boli rozjímania krížovej cesty s názvom Kalvária lásky) môžem s istotou povedať, že tento kňaz, ktorý bol v minulosti majstrom bojových umení a ich uznávaným učiteľom, má veľký dar spostredkovať Božiu lásku čitateľovi veľmi jednoduchým a zároveň pútavým spôsobom.

Identita milovaných Božích detí je ústrednou myšlienkou, ktorá sa tiahne ako zlatá niť od úvodu knihy po jej samotný záver. Otec Dominik, ktorý má svoje skúsenosti v oblasti exorcizmu, hneď na začiatku upozorňuje čitateľa pred klamstvom diabla, ktorý sa práve našu identitu Božích vyvolených detí snaží podkopávať. Varuje nás tak pred klamstvom zlého a pridáva mnoho dôkazov, prečo by sme mali uveriť Božej láske viac ako pokušiteľovi.

V prvom veľkom celku s priliehavým názvom Pochopiť seba samého autor uisťuje o tejto láske Boha a o tom, že ani naše hriechy ju nedokážu zastaviť. Sme obmytí Kristovou krvou a začlenení do Krista vo svätom krste. Druhá kapitola Výkrik strápeného srdca ide daľej, uvažujúc nad ťažkosťami v našom živote a možným prekliatím i jeho príčinami. Nevyhýba sa témam, ako sú problémy v manželstve, prekliatie z generácie na generáciu, ale i zabitie dieťaťa pri potrate. Otec Chmielewski uvádza aj príklady oslobodenia, ktoré sú silným svedectvom o Božej láske. O Jeho láske a našej pokore.

Boj s vnútorným žalobcom je veľavravným názvom tretej kapitoly knihy. V nej ma oslovili dve myšlienky – prvou je neustály boj o našu myseľ, ktorý zvádzame doslova 24 hodín denne. A tou druhou, azda viac prekvapivou – je neodpustenie Bohu. Obviňovanie Boha za to, čo sa deje v našom živote, a pritom ide zväčša o následky našich vlastných hriechov. S odpustením Bohu úzko súvisí aj odpustenie sebe samému. A práve tu je nevyhnutný postoj úplnej pokory, pretože človek nie je Boh. Až vtedy, keď sa pokoríme a odpustíme sebe samým, až vtedy prichádza ozajstné oslobenie.

Predposledná kapitola Zdedený dar povzbudzuje čitateľov, aby žehnali, aby Božia láska prúdila cez rodičov na deti, cez manžela na manželku, cez otcov na ich rodiny. Sme povolaní k tomu, aby sme žehnali. Táto myšlieka v závere knihy Dominika Chmielewského ma naplnila radosťou.

Pre úplnosť dodám, že autor v Prílohe prikladá rozjímania individuálnej krížovej cesty, ale i príklady modlitieb za oslobodenie prebraté z knihy známeho exorcistu otca Amortha. Taktiež vysvetľuje, aký môže byť vzťah bojových umení a kresťanstva.

Jeho láska ťa uzdraví je pozvaním pre každého z nás. Pozvaním, aby sme objavili Božiu lásku, ktorá sa nezastaví pred ničím. A aby sme v nej prežívali radosť a požehnanie odovzdávali ďalej. Celá kniha sa nesie v duchu radosti a pokoja, veď žiť v Božom požehnaní je také napĺňajúce.

Autor: Marek Piváček

Bibliografický popis: CHMIELEWSKI, D., 2020. Jeho láska ťa uzdraví [Jego miłość Cię uleczy], Zachej.sk, 200 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-275-0.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre