Objavte bezpečné útočisko v Máriinom náručí

Pod ochranným plášťom Márie (recenzia)

Do tejto knižky s nenápadným obalom s názvom Pod ochranným plášťom Márie som sa zahĺbila veľmi rýchlo – a každou stranou toto zahĺbenie narastalo. Autor knihy, Donald H. Calloway, predstavuje hlboké teologické pravdy aj obyčajnému človeku – a to veľmi pútavou formou. Svoje rozprávanie rozdelil do deviatich kapitol, pričom každá z nich má tri podkapitoly, na konci ktorých nájdete úžasné citáty o Márii. Mňa osobne najviac oslovil tento: „V tomto svete sa ocitneme na rozbúrenom mori, na púšti či v údolí sĺz. Mária predstavuje hviezdu na mori, útechu našej púšte, svetlo, ktoré nás vedie k nebu.“ (Sv. Ján Bosco). Tieto nádherné myšlienky môžu premieňať naše srdce a naša pozornosť sa môže viac upriamovať na Boha.

Okrem tém ako napríklad Katolícka cirkev, spoveď či kňazi sa v knihe píše aj o mužnosti a ženskosti – tieto dve posledné kapitoly sú veľmi trefné pre dnešnú dobu. Po ich prečítaní som si znova uvedomila krásu a jedinečnosť mojej ženskosti a som zas o kúsok vďačnejšia, že ma dobrý Boh stvoril práve ako ženu. Aby som vás nezmiatla – rovnako pôsobivá je aj kapitola o mužnosti.

Autor tejto knihy si prešiel rôznymi životnými skúškami (vylúčenie zo strednej školy, početné hospitalizácie, väzenie). Máriu považuje za bezpečné útočisko. Hovorí o nej ako o majstrovskom diele spásy, prirovnáva ju k magnetu, ktorý priťahuje naše srdcia k Bohu. Prostredníctvom rôznych príbehov a metafor nám pripomína, aby sme nezabúdali spoznávať našu nebeskú Matku, modlitbu svätého ruženca, Bibliu, pretože vďaka tomu môžeme spoznať aj Božiu lásku a pôsobenie jeho milosrdenstva v našich životoch.

Autor tejto knihy používa taktiež rôzne prirovnania. Najviac sa mi páčilo prirovnanie svätej spovedi k výmene plienok. Rovnako ako matka svojmu dieťaťu zakaždým vymení špinavú plienku (a nečaká, že ju dieťa znova nezašpiní), aj Boh nám vo sviatosti zmierenia zakaždým odpustí a zahrnie nás znova a znova svojou nekonečnou láskou. V tejto knihe nachádzame množstvo povzbudení k tomu, aby sme každodenným žitím svojej viery budovali vzťah s Máriou, keďže práve ona má dôležitú úlohu – privádzať ľudí späť k Bohu, k Ježišovi, k láske, k pravde. Vďaka Márii môžeme spoznať Ježiša. Práve ona nás učí, čo vlastne znamená mať živú vieru v Krista, ako dôverovať Božiemu plánu aj napriek nepríjemnostiam a nepohodliu. Všetko to, s čím v našich životoch bojujeme a zápasíme my, si už ona „preskákala“. Za kým iným by sme sa teda mali vybrať pre radu ako za ňou?

Mária je Božím darom pre nás, Boh nám dáva ju – ľudskú osobu, aby nám bola príkladom dokonalého súladu s Božou vôľou. Vyprosujme si, aby sme rovnako ako Mária spoznali a plnili svoju úlohu a poslanie.

Autorka recenzie: Zuzana Balčáková

Bibliografický popis: CALLOWAY, D., 2022. Pod ochranným plášťom Márie [Under the Mantle: Marian Thoughts from a 21st Century Priest], Zachej.sk, 344 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-390-0.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre