Obdivuhodný dôkaz, že aj doráňanú a hriešnu Cirkev možno milovať (recenzia)

Príbeh nezlomnej viery v dobrotu Krista a obdivuhodnej lásky k jeho telu – Cirkvi

Ježišu, ty sa postaraj

Páter Dolindo Ruotolo je známy predovšetkým vďaka jeho útlemu, no mimoriadne obľúbenému dielu Novéna odovzdanosti. Málokto však pozná jeho výnimočný životný príbeh, ktorý je obdivuhodným svedectvom o svetoznámom Pavlovom vyznaní „…a keby som mal takú silnú vieru, že by som vrchy prenášal, a lásky by som nemal, ničím by som nebol.“ (1Kor 13,2)

Sám o sebe tvrdil, že jeho meno bolo predzvesťou toho, čo ho v živote čaká. Dolindo. Bolesť. Operácia ruky v jedenástich mesiacoch, nádor na tvári, hlad a chudoba, otrhané oblečenie, tyrania zo strany vlastného otca, ktorý mu zamedzoval navštevovanie školy, rozvod rodičov, psychická šikana od jeho kolegov – kňazov, obvinenia zo šírenia heréz, zákaz slúženia svätej omše, neskôr aj vysluhovania sviatosti zmierenia, vyšetrovanie Svätou stolicou, suspendácia, psychiatrické vyšetrenia nariadené Posvätným ofíciom, podrobenie exorcizmom, bulvárne škandály v tlači, vylúčenie z rádu, umiestnenie v kňazskom „väzení,“  ostrá kritika jeho literárnych diel a vyhlasovanie za blázna…

A takto by sa dalo pokračovať. Ide len o zlomok mnohých utrpení, ktorými si musel prejsť drobný neapolský kňaz. To všetko prichádzalo z jediného dôvodu – Dolindo Ruotolo bol natoľko oddaný Bohu, že mal výnimočné duchovné vnímanie. Duch Svätý ho hojne zahrnul svojimi darmi. Mal dar bilokácie, v mystických videniach sa stretával s Ježišom a Pannou Máriou a nadprirodzeným spôsobom dokázal vycítiť prítomnosť eucharistického Krista. Dokonale poznal Sväté Písmo, ktoré podrobne vykladal vo svojich zápiskoch, ktoré spolu tvoria dokument o obsahu desiatok tisíc strán.

Na svoju dobu bol navyše veľmi pokrokový. Cirkvi predkladal hneď niekoľko vízií, ktoré boli označené za bludné, aby ich následne o niekoľko rokov neskôr prijala vďaka Druhému vatikánskemu koncilu. Čítanie životopisu tohto výnimočného pátra bolo dych berúce a  pravidelne vo mne vzbudzovalo otázku: „Ako to všetko dokázal zniesť a ako dokázal napriek všetkým týmto okolnostiam milovať Cirkev?!

Práve v časoch, kedy médiá doslova poľujú na škandály v Cirkvi, je mimoriadne dôležité upevniť svoju lásku k Cirkvi – k Cirkvi ako Kristovmu telu (ktorého sme mimochodom súčasťou), ktorého je Hlavou, nie k Cirkvi, ktorá je inštitúciou. Kniha Ježišu, ty sa postaraj ma naučila pozerať sa na nedostatky kňazov a Cirkvi optikou Božieho milosrdenstva. Koniec koncov, sila sa dokonale prejavuje v slabosti. Veď keď sme slabí, vtedy sme silní. Azda takto možno zhrnúť jednou vetou ohromujúcu lásku Dolinda k Bohu a svojim blížnym, ktorí sa stali jeho nepriateľmi, no on si pred nich vo veľkej pokore kľakal a prosil ich o odpustenie.

On sa narodil svätý. Svätý Anton, František či Augustín – oni všetci žili najprv svetským, miestami dokonca hýrivým životom, a až potom sa obrátili a stávali sa svätými. Ale páter Dolindo sa svätý narodil. Ktoré dieťa v dvoch rokoch cíti živého Ježiša na ústach matky, vôňu Ježiša na jej plášti, keď sa vracia zo svätej omše? A Dolindo to cítil. Ktoré dieťa sa, bité do krvi, s otvorenými ranami po operácii, ktorému otec vykrúca ruky a následne ho zamyká v komore s uhlím a potkanmi, v bezhraničnom strachu za tohto otca modlí a chváli Boha? Opakujem to stále: narodil sa svätý. A operácia rúk naživo?! Otec mu vykrúcal ruky, keď boli rany ešte čerstvé… Nikdy nenariekal, nesťažoval sa. Ktorý kňaz, čo nemôže dvadsať rokov slúžiť svätú omšu a spovedať, nielenže zostane v Cirkvi, ale ju bude aj milovať? Kto pred tými, ktorí ho zavaľujú osočovaniami, kľaká a žehná ich? Neviditeľné stigmy nosil do smrti. Preto sme všetci bozkávali jeho dlane!“ (Grazia Ruotolová, príbuzná pátra Dolinda, str. 182 – 183).

Ježišu, ty sa postaraj

Autor recenzie: Dávid Lech

Bibliografický popis: BĄTKIEWICZOVÁ-BROŻEKOVA, J. 2019. Ježišu, ty sa postaraj –  Dolindo Ruotolo – Život a zázraky [Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda], Bratislava : ZAEX, 293 s., viazaná, ISBN 978-80-81920-54-7.

3.8 Užívateľ (4 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre