Nezvyčajné štvrtky

S údivom držím v ruke malú nenápadnú knižku, formátu, ktorý sa zmestí do vrecka. Je to novinka zo série kníh Rita medzi nami, na ktorú som už nedočkavo čakala. Aké posolstvo sa v nej ukrýva? Hneď ma oslovila obálka s nádhernou červenou ružou s titulom 15 štvrtkov sv. Rity. Lebo veď aj štvrtok vie prekvapiť a priniesť iný pohľad na život. A tak uprostred týždňa som sa zrazu stretla so sv. Ritou, aby som ju viac spoznala a mohla nasledovať v jej životnom štýle.

15 štvrtkov sv. Rity

Len tak som si knihu neprelistovala, nedalo sa, bolo treba do nej „vstúpiť“. Uvedomila som si pri nej, že v živote má človek kľúčové slová, ktoré tvoria jeho život. Keď si predstaví to slovo, je za tým množstvo spomienok.

Čo ti  napr. povie zem, človek, dom…? Možno nič, ale za týmito slovami sa skladá príbeh jednej svätice, príbeh svätej Rity. Čo pre ňu znamenali tieto slová? A čo by mne – tebe – nám povedala?

Aj 15 kľúčových slov v tejto knihe, ktoré tvoria tituly kapitol ti pomôžu vyskladať tie vlastné, čo ti priniesli a prinášajú dnes, ale najmä ti pomôžu vyskladať príbeh sv. Rity a inšpirovať sa ňou.

Keď sa ČLOVEK rodí, s poslaním na svet prichodí. Je pre neho istá  ZEM kde vyrastá, poznajúc ju, viac sa cíti jej vôňa, pozná jeho charakter. Stopy na ňom zanechá aj mesto či DEDINKA, kde každý svoje miesto má. Taká je aj Roccaporena, ktorá v sebe nevšedný príbeh ukrýva. Život sa tam krútil v plnom víre poznačenom časom histórie. Je to konkrétny DOM, kde láska manželov Amaty a Antona Lotti zmierovateľov Roccaporeny priniesla nový život. Nie sú teda osamelí manželia, KOLÍSKA je jasným znakom víťazstva nad samotou a dcéra Rita sa z nej usmieva. Kolísku po pár rokov už netreba, z Rity sa stáva DIEVČA a žena, ktorá nové poslanie prijíma. Vyžaduje si osobnú voľbu, osobný výber, ktorým sa uskutočňuje a plní Božia vôľa. A tak sa učí čo je to byť MANŽELKA, dostať sa do fascinujúceho a tajomného angažovania sa pre dobro svojho manžela a aj svojich detí. Je teda aj MATKA. Prišla však hodina tragédie, kedy stráca svojho manžela a stáva sa z Rity vdova a to VDOVA POKOJA, išla proti prúdu zloby a nenávisti láskou, zmierením a odpustením. A opäť niečo nové prichádza, čo tak stať sa AUGUSTINIÁNSKA MNÍŠKA? Nie je to len nejaký sen, ale Pánovo volanie, na ktoré Rita odpovedala. Uprostred noci beznádeje prichádza lúč a dotyk Boha. Svitá a niečo nové začína. Vstup do kláštora a život v modlitbe s Bohom, ktorý ako bozk jej posiela znak svojho utrpenia tŕň do čela, je STIGMATIZOVANÁ. Ukazuje svetu niečo viac. Ukazuje znak, že mu skutočne patrí a že on patrí jej. A dáva sa takto na ďalšiu cestu, jej kroky smerujú  k večnému mestu. PÚTNIČKA V RÍME dostáva novú duchovnú silu a s ňou prúd milostí. Púť je  „znamenie časov“ jednoduchej a pokornej viery, ktorá prináša ovocie v pravej chvíli.  Fakľa pokoja a zmierenia naďalej horí, ale život Rity postupne prechádza do inej kráľovskej ríši. SMRŤ si ju berie a pomáha jej prejsť na druhý breh do náručia Boha. Píše sa 22.máj. Viera kladie celý život Rity do svetla zmŕtvychvstania, nového života, je SVÄTÁ. A ODKAZ SVÄTEJ ťa v knihe čaká, každému niečo zanecháva, slovo, ktoré sa dotýka duše, slovo ktorým sa tvorí niečo nové. Teraz ide o tvoje poslanie, tvoju úlohu. Preberáš štafetu, aby sa aj príbeh o tebe mohol písať tak ako o tejto svätej.

Prejsť si túto knihu, je ako vybrať sa k sv. Rite na púť počas 15 tich štvrtkov. Je tu pozvanie, zostať každý štvrtok pri jednom slove a ísť v ňom do hĺbky, urobiť si z neho duchovnú obnovu. A tak zvyčajný štvrtok sa stane nezvyčajným, uprostred ruchu a každodenných povinností sa zastavíš, uvažuješ, modlíš sa so sv. Ritou. Možno ťa privedie aj k zmene či premene, či k novým rozhodnutiami, ktoré ani ty nevieš aké budú lebo ich potrebuješ spoznať v tichu a v modlitbe.

Mám na stole magnetku  sv. Rity a vždy sa na ňu s láskou pozerám, nielen vo štvrtok sv. Rity, ale každý deň s dôverou a modlitbou: Sv. Rita pomôž tu sa totiž ľudsky už nedá…

Túžila som ísť za sv. Ritou do Cascie predložiť prosby s nádejou, že sv. Rita ich posunie vyššie a budú vyslyšané. Teraz môžeme putovať do Košíc k sv. Rite a nie každý má tú milosť pred jej sviatkom 22.5. prísť 15 štvrtkov do Kostola sv. Rity a modliť sa, rozjímať, sláviť a ďakovať. Ale teraz si sv. Ritu, vďaka tejto knižke môžeme priniesť domov, rozjímať a  modliť sa, lebo to potrebujeme, lebo to potrebujú naše rodiny, komunity, príbuzní a známy. Ďakujem autorovi Jurajovi Pigulovi, že nás privádza do spoločenstva priateľov sv. Rity, aby sme sa aj na diaľku spojili a modlili, veď je začo a za koho.

Sv. Rita, oroduj za nás! Vďaka augustiniánom, že aj relikvie sv. Rity máme na Slovensku a že ich kláštor sa stáva domom modlitby pre všetkých, ktorí hľadajú a nachádzajú pomoc aj cez úctu k sv. Rite, tej ktorá vedela a vie čo je to stáť pred neriešiteľnou situáciou a nevzdať sa a dôverovať, že Boh je nad tým.

Dobre mi padlo počuť od jednej známej „som u augustiniánov a práve bežia štvrtky sv. Rity, pri ruženci som myslela aj na teba aj tvoje úmysly.“ Pri službe provinciálky sa moja úcta k sv. Rite len zväčšuje lebo potrieb a  úmyslov je veľa. Možno po tejto knihe 15 štvrtok sv. Rity vyjdú aj svedectvá ľudí zo Slovenska, ktorých sa Boh na príhovor sv. Rity zázračne dotkol. A určite ich je mnoho. Možno tak vyjde 365 dotykov sv. Rity. Nájde sa niekto a napíše ako príhovor sv. Rity stál zato a neriešiteľné sa poriešilo? Napíšte na: zachej@zachej.sk alebo augustiniani@gmail.com, aby augustiniáni mohli vydať ďalšiu knihu.

15 štvrtkov sv. Rity

Autorka: Monika Skalová, FMA

5 Užívateľ (3 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre