Nezmazateľný dojem (recenzia)

Román Nezmazateľný dojem ma uchvátil! Honosnosť prostredia, v ktorom sa odohráva hlavná dejová línia je podmanivá. Prostredie, v ktorom sa nachádza Belmontské sídlo je prekrásne i keď sa dej odohráva po ukončení občianskej vojny, avšak na budovách, ani na okolí sídla nebadať uplynulé nešťastie. Honosnosť Belmontského sídla zvýrazňuje aj záľuba jeho majiteľky, Adelicie Acklenovej, v zbieraní rôznych umeleckých diel najvyššej kvality a ceny.

Nezmazateľný dojem

Hlavnou hrdinkou románu je Claire Laurentová, ktorá je umelecky nadaná a svoj talent využíva na maľbu obrazov. Tento talent Claire zdedila po svojej zosnulej matke, s ktorou mala veľmi blízky vzťah. Jej talent však otec, s ktorým k sebe už bohužiaľ nemali tak blízko, využíval na maľbu falzifikátov známych, drahých obrazov. Claire bola v skutku dobrý človek, ktorý vedel, že tieto činnosti nie sú dobré, sú podvrhom a sama túžila byť ocenená za svoju vlastnú prácu, a nielen neustále napodobňovať známe obrazy a klamať ľudí.

Neskôr sa Claire v príbehu dostáva do Nashvillu, je to pre ňu cudzie mesto, kde nikoho nepozná. Nemá žiadnu prácu ani ubytovanie. Náhodou sa dozvie, že u ženy, o ktorej doposiaľ nepočula je konkurz na miesto jej osobnej asistentky. Claire pochopí, že žena je veľmi vážená medzi tunajšími ľuďmi a chopí sa svojej príležitosti. Aj keď ani zďaleka nie je najvhodnejšou kandidátkou, dostane šancu, aby ukázala čo v nej je.

Nadchýnalo ma krásne prepojenie, v ktorom na jednej strane umenie bolo prejavom božskej krásy, ľudským darom, ktorým nedisponuje každý a jeho dôležitou súčasťou je zároveň si vážiť umelcov. Na druhej strane je tak silný kontrast, kde napodobňovaním diel sám autor sa dáva na úplne tu najnižšiu úroveň v umení. Kde síce zohráva úlohu talent avšak kopírovaním sa nedostáva napovrh ten vlastný ale len ukradnutý, nemorálny.

Samotná Claire sa dobrovoľne vzdala svojho starého života a chcela žiť ako čestný človek nový život, v ktorom túžila byť tou najlepšou asistentkou významnej panej a časom aj uznávanou autorkou umeleckých diel. V tomto sne ju podporoval aj Sutton Monroe, s ktorým sa časom zblížili a stali sa z nich dobrí kamaráti. Bolo mi Claire skutočne ľúto, keď som videla ako veľmi sa snaží zatvoriť dvere za svojou minulosťou a žiť nový život. Darilo sa jej byť skvelou asistentkou a aj city medzi ňou a Sutton prekvitali v láske, no stále nevedela nájsť svoje „ja“ v umení. Prenasledovala ju jej minulosť, potrebovala sa očistiť, žiť s čistým štítom, aby mohla plnými dúškami prežívať svoje šťastie v tomto svojom novom živote. Jej umelecké uspokojenie prišlo až keď jej Pán Boh našepkal jej smerovaniu, potrebovala cítiť Jeho prítomnosť, aby vedela vyjadriť umenie jej štýlom.

Príbeh sa končí šťastne, nič krajšie si nemôže ani žiadna romantická čitateľka priať. Vzťah medzi Suttonom a Claire je krásny, romantický a v niektorých chvíľach ma dvíhal do výšin. Kniha je prepletená vzťahmi jednotlivých postáv a ich minulosťou. Prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva dýcha históriou a v čase čítania knihy sa dostávate úplne na iné miesto, mimo vašej reality. Verím, že tento román pohladí na duši nejedného čitateľa, je skutočne krásny.

Nezmazateľný dojem

Autorka recenzie: Zuzana Farkašová

Bibliografický popis: ALEXANDEROVÁ, T. 2017. Nezmazateľný dojem [A Lasting Impression], i527.net, 496 s., viazaná väzba, ISBN 978-80-89822-15-7.

5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre