Naša viera by mala byť vydláždená skutkami lásky a milosrdenstva

Ruky milosrdenstva (recenzia)

Každý katolík, dokonca aj ten nepraktizujúci, vie o existencii siedmych hlavných hriechov či desiatich Božích prikázaní. Inak povedané: ľudia vedia o “zákazoch a príkazoch” platných v rámci Katolíckej cirkvi. Ak by ste sa však opýtali neveriacich, zistili by ste, že len málokto z nich v dnešnej dobe vníma katolícku vieru cez skutky lásky a milosrdenstva. Naša viera by pritom nimi mala byť doslova vydláždená. Prečo to tak je? Odpoveď na túto otázku vám pomôže nájsť útla brožúrka Ruky milosrdenstva z vydavateľstva Zachej.sk.

Myslím, že prvú ucelenú informáciu o skutkoch telesného a duchovného milosrdenstva som dostala počas prípravy na birmovku. V tom čase som však tieto pojmy považovala za neuveriteľne abstraktné. Veď som mala 14 rokov. Slovné spojenia ako hladných kŕmiť či nahých odievať som považovala za úlohu sociálnych pracovníkov. Nijako som si nevedela predstaviť, ako by som sa práve ja mala ujať pocestných (pocestných? veď žijeme v 21. storočí!) a pochovávanie mŕtvych som považovala za samozrejmosť. Tým boli pre mňa skutky telesného milosrdenstva automaticky zaradené do kategórie “dnes neaktuálne”.

A čo s tou druhou kategóriou – so skutkami duchovného milosrdenstva? Kto im dnes rozumie? A kto ich vykonáva, ak mnoho katolíkov ani nevie, že “nevedomých vyučovať” sa netýka učiteľov a “pochybujúcim dobre radiť” nie je len úlohou psychológov a rôznych poradcov, ale nás všetkých…?

Úprimne si myslím, že jedným z dôvodov, prečo v dnešnom svete zúria vojny, rúcajú sa manželstvá a víťazia zlodeji, je práve neschopnosť nás kresťanov prakticky demonštrovať našu vieru skutkami. Nevieme, ako znášať krivdy, veď sme naučení mať všetko hneď, stáť si za svojím a vymeniť hoc aj manžela či prácu, len aby sme neboli o nič ukrátení…  a takto by sme mohli pokračovať so všetkými skutkami. Ľudia okolo nás pritom dennodenne kričia po láske, prijatí, milosrdenstve a odpustení a my… my jednoducho nevieme reagovať. Prečo? Pretože nevieme, ako by sme v modernej dobe reagovať mali! Kto sú zarmútení, ktorých treba tešiť? A kto sú pocestní – a ako sa ich máme ujať?

Ak ste sa nad týmito vetami zamýšľali aspoň raz v živote aj vy, neváhajte a siahnite po knižke Ruky milosrdenstva. V tomto útlom diele nájdete všetko, čo ako kresťan v 21. storočí potrebujete vedieť o skutkoch milosrdenstva. A hoci knižku hravo prečítate na jedno posedenie, odporúčam vám dávkovať ju postupne a o prečítaných slovách rozjímať. Len tak totiž zmeníte život. Nielen svoj, ale aj ľudí okolo vás.

Autorka recenzie: Martina Bednáriková

Bibliografický popis: KOLEKTÍV AUTOROV, 2019. Ruky milosrdenstva, [Le mani della Misericordia], Košice: Zachej.sk, 112 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-129-6.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre