Nájdite cestu za pokojom v Kristovi

Bezstarostný pôst (recenzia)

Kniha, ktorú som dlho odkladal na poličke. Keď som sa k nej konečne dostal, priam som hltal stránku za stránkou. Autor síce celú knihu rozdeľuje po dňoch na celé pôstne obdobie (je ich presne 47, nakoľko ponúka duchovný pokrm aj na pôstne nedele), avšak je ťažké sa od nej odtrhnúť. To predurčuje aj zloženie jednotlivých dní, ktoré Gary Zimak začína Božím slovom, pokračuje zamyslením, čitateľa konfrontuje s otázkmi, na ktoré má odpovedať sám za seba (ide o sebareflexiu vo svetle Božieho slova) a všetko zakončuje modlitbou.

Úryvky z Biblie sú plné nádeje a prisľúbení – „Bohu nič nie je nemožné.“ alebo „Vstaňte, nebojte sa!“ či „Nebuďte ustarostení o život…“ . Páči sa mi však skutočnosť, že autor nedáva svojim poslucháčom falošnú nádej. Hovorí, že po prečítaní knihy o bezstarostnom pôste nezmiznú zázračne všetky starosti a trápenia z nášho života. Budeme však vedieť, kým je Boh a ako nás On môže preniesť cez naše starosti, ak mu začneme dôverovať.

Taktiež vysvetľuje, že strach (nie starosti) je niečo prirodzené, čo nie je negatívne alebo morálne zlé. Veď aj Mária prežívala strach (vieme si predstaviť všetky jej bolesti a neistotu), taktiež Jozef, keď mal chrániť Svätú Rodinu a mnohí iní svätci a Boží priatelia. Avšak neprepadli starostiam, lebo všetko s dôverou odovzdávali Bohu.

Ďalšou vecou, ktorá ma na knihe oslovila, je prepojenie pôstu a bestarostného života. Ja osobne, a verím, že aj mnohí z vás, mám opačnú skúsenosť s pôstnym obdobím. Je to niečo ťaživé, niečo, čo musíme pretrpieť, zaprieť sa, len aby sme sa dočkali vytúženého víťazstva po vzkriesení. A tu nás Gary Zimak pozýva hneď na úvod, aby sme vykročili v dôvere za Ježišom. Aby sme viac nehľadeli na to, aké veľké sú naše trápenia, ale na to, aký veľký, dobrý a verný je náš Boh. Aký to rozdiel! Pôst môže byť radostným časom nasledovania Krista! Nemusíme prežívať starosti, môžeme smelo kráčaž v dôvere.

Je tu však aj tá náročnejšia časť – úloha, ktorá čaká na čitateľa na konci každého zamyslenia. Každý deň nová výzva. Ani tu sa však nemusíme ľakať. Autor umne naviguje každého po tejto ceste počnúc jednoduchým rozhodnutím vykročiť, cez praktické odpovede ako vyhradenie si pravidelného času na Pána v modlitbe, zahodenie nepotrebných vecí v našom živote alebo pomoc tým, ktorí to potrebujú. Často sa vracia k pôvodným predsavzatiam, aby pomohol čitateľovi uvedomiť si posun, ktorý urobil od počiatočných nesmelých krokov.

Dôvera v Božiu všemohúcnosť a lásku voči nám sa tiahne ako zlatá niť celou knihou.

Knihu Bezstarostný pôst, napísanú autorom, ktorý sa podľa vlastných slov dlhé roky zožieral starosťami, až kým nenašiel pokoj v Kristovi, odporúčam naozaj každému, veď kto z nás ich neprežíva?! Je to kniha, ktorá sa ľahko číta, dokážete ňou preletieť, ale verím, že sa k nej znova a znova vrátite. A mám pre vás dobrú správu – nemusíte ju čítať len v pôste. Zoberte ju do ruky, kedykoľvek potrebujete povzbudenie na ceste za pokojom v Kristovi. Toto užitočné dielo si to určite zaslúži. 

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: ZIMAK, G.; 2020. Bezstarostný pôst [Give Up Worry for Lent!], Zachej.sk, 192 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-137-1.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre