Anna Schäffer – Vzor chorých, trpiacich a úbohých (recenzia)

anna schafer

Môj známy mi raz povedal: “Boh chce mystikov celých len pre seba.” Akoby v týchto omilostených dušiach sám Boh hľadal svoje spočinutie. Akoby sa pýtal: “A kto bude potešovať mňa?” Zástupy svätcov a svätíc hovoria jasnou rečou: v ich životoch nadišla chvíľa, kedy ich Boh ukryl pred celým svetom a pozval ich do opustenej izby samoty a bolesti. Tam sa stretávali s Láskou, ktorá sa podobne ako oni, nechala uväzniť vo svätostánku.

Svätá Rita (1381 – 1457), ktorú ľudia milovali pre jej dobrotu a chorí si ju žiadali ako ošetrovateľku k svojim lôžkam nazývajúc ju “anjel milosrdenstva,” táto Rita je nadprirodzeným spôsobom poranená tŕňom z Kristovej koruny a odvtedy nie je možné, aby vychádzala von medzi ľudí. Boh ju chcel len pre seba.

Svätá Gemma Galgani (1878 – 1903) známa okoliu pre svoju obetavosť, radikálnu vydanosť Kristovi a krásu svojich čistých očí, je vo veku 21 rokov obdarená stigmami a o 4 roky zomiera, pričom posledné mesiace boli agóniou telesného aj duchovného utrpenia. Boh ju chcel len pre seba.

Svätá Anna Schäffer z Mindelstettenu (1882 – 1925) mala len 19 rokov, keď sa jej následkom ťažkého úrazu otočil život naruby. Aj ju chcel Boh iba pre seba. Ocitla sa pripútaná na lôžko a to sa stalo jej misijným poľom.

Kniha Anna Schäffer  – Vzor chorých, trpiacich a úbohých je rozsahom útle svedectvo, no veľmi potrebné pre dnešnú dobu. Prečo? Pretože máme tendencie chcieť žiť v “prosperite” a za úspešný sa považuje život bez starostí a utrpenia. Trochu nelogicky práve my kresťania chceme kríž obchádzať míľovými krokmi. Kríž, ktorý Boh objal.

Život Anny Schäffer bol plný utrpenia. Toto však v nej nespôsobilo horkosť a zatrpknutosť, ale úplne, až do krajnej bolesti (stigmatizácia) otvorilo jej srdce pre Boha. Hovorila: “Mojou najväčšou silou je sväté prijímanie.” (s. 22) Anna ponúkla Bohu všetko a On si všetko zobral. Naplnil, premenil, pretvoril, stal sa obrazom vtlačeným do jej utrpenia a bolesti. A ona sa v Ňom stala bohatou. Na Anne Schäffer sa doslova splnilo: Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo (Mt 5,3).

Číta dnes ešte niekto obraz Boha vpísaný do ľudského utrpenia, alebo si radšej pred ním zakrývame tvár a Boha nechceme vidieť tam, kde je imanentne prítomný?

<Kúpiť knihu Anna Schäffer  – Vzor chorých, trpiacich a úbohých>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: Anna Schäffer  – Vzor chorých, trpiacich a úbohých [Anna Schäffer – Vorbild der Kranken, Leidenden und Armen], Doľany : Zaex, 87 s., brožovaná, ISBN: 978-80-89676-65-1.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre