Clarence J. Enzler: Moje druhé ja (recenzia)

Moje druhé ja

„Mnohí si myslia, že budú šťastní, keď budú mať peniaze, popularitu, talenty alebo slávu. Myslíš si to aj ty? Si si istý, že tieto dary budú pre teba dobré? Si si istý, že vieš, čo je pre Teba dobré? Poznáš svoje potreby tak dobre, ako ich poznám ja?“ (str. 47)

Kniha Moje druhé ja sa mi dostala do rúk v správnej chvíli. Posledné obdobie bolo u mňa popretkávané mnohými udalosťami, veselými, ale i tými menej pozitívnymi. V mysli sa mi vynárali rozmanité otázky a mnohé odpovede, som našla práve v tomto skvelom knižnom diele.

Vynikajúci americký autor Clarence Joseph Enzler, hlboko veriaci muž, laik a otec 13-tich detí, nás vo svojej knihe pobáda vstúpiť do „intímneho“ vzťahu s Ježišom. Kristovou túžbou je, aby sme sa stali jeho „druhým ja“. No nie je to skvelá ponuka? Pre mňa osobne bola každá veta v tejto knihe jemným balzamom pre dušu. Opäť som sa stala svedkom dokonalej Božej lásky.

Kniha je rozdelená do troch častí a desiatich kapitol. Je písaná formou série monológov, v ktorých sa nám prihovára samotný Kristus. Čítanie si síce vyžaduje sústredenosť a čas na rozjímanie, no štýl písania je jasný a zrozumiteľný. Božský Spasiteľ nám pripomína, ako veľmi mu záleží na našej dôvere v Neho. Vysvetľuje mnohé situácie človeka, ktoré sa zdajú byť často nepochopiteľné, keď máme pocit, že Boh sa od nás vzďaľuje, keď sa cítime opustení a nepochopení, ale aj keď prežívame radosť a pokoj. Pripomína nám, aby sme Ho nasledovali v každej chvíli svojho života.

Prekvapilo ma a zároveň aj veľmi potešilo, ako Ježiš v podaní Enzlera rozpráva o čnostiach nášho povolania: „Máš len jednu opravdivú povinnosť, slúžiť mi tak ako chcem, aby mi bolo slúžené, v situácii, do ktorej som Ťa postavil. Rodina má prednosť pred kariérou a zamestnaním, ale aj pred súkromnými modlitbami a pobožnosťami.“ (str. 50-51)

„Prikazujem Ti, aby si sa modlil. Oveľa radšej by som však videl manželku a matku v kuchyni, ako varí a umýva, keď je čas na varenie a umývanie, než by kľačala predo mnou v Najsvätejšej sviatosti.“ (str. 51) Ježiš nám týmito slovami chce povedať, aby sme prijali miesto v jeho pláne a slúžili mu v konkrétnych situáciach nášho života.

Kniha bola pôvodne napísaná v päťdesiatych rokoch minulého storočia, no rozoberané témy sú tak nadčasové a aktuálne pre súčasný svet a problémy dnešných ľudí, až nadobudnete pocit, že ich písal súčasník. Mňa osobne veľmi obohatila a povzbudila. Myslím si, že táto krásna náboženská „knižôčka,“ by nemala chýbať vo výbave žiadneho kresťana. Dovolím si tvrdiť, že je návodom, ako sa stať dobrým a horlivým nasledovníkom Krista.

<Kúpiť knihu Moje druhé ja>

Autorka recenzie: Ria Ratajová

Bibliografický popis: ENZLER, C. J. 2013. Moje druhé ja [My other self – Conversations with Christ on LivingYour Faith], Doľany : ZAEX, 230 s., brožovaná, ISBN 978-80-89676-03-3.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre