Modlíte sa k anjelom?

100 modlitieb k anjelom (recenzia)

Určite sa mnohí z nás ako deti zvykli modlievať k anjelovi strážnemu známe, ľahko zapamätateľné veršovanky. Neskôr z týchto modlitbičiek vyrastieme a miesto mlieka prijímame tuhší pokrm – no možno sa niekedy stane, že na kresťanskú úctu k anjelovi strážnemu a k anjelom všeobecne trošku pozabudneme. Teda… mne sa to stalo.

Zvyk prosiť o príhovor anjelov, najmä anjelov strážnych, existuje v tradícií Cirkvi už celé veky. Pomoc anjelov je hojne opisovaná v celom Svätom písme, počnúc od Starého zákona (nemožno opomenúť pasáže zo žalmov či príbeh Tobiáša v rovnomennej knihe) až po Nový zákon. V lone kresťanskej tradície vzniklo nespočetné množstvo modlitieb k týmto orodovníkom. Veď koľkí svätí sa vo svojich modlitbách obracali práve k anjelom! Zo zástupov svätých možno letmo spomenúť sv. Gemmu Galgani či sv. Pátra Pia, ale i mnohých ďalších. Ak sa k anjelom obracali svätí za svojho života, prečo by sme tak nemohli robiť i my?

Knižka 100 modlitieb k anjelom, ktorú editoval taliansky teológ a spisovateľ Natale Benazzi, má za ambíciu priniesť celkom sto modlitieb. Sú koncentrované do jednej knižky, ktorej o čosi menší, tzv. „vreckový“ formát umožňuje nosiť ju so sebou, a tak ju mať kedykoľvek „po ruke“. V úvode knižky možno nájsť modlitby inšpirované Svätým Písmom. Najčastejšie v nej možno nájsť prosby o pomoc a ochranu.

Pozn. Kniha 100 modlitieb k anjelom je súčasťou série 100 modlitieb, v ktorej vyšli aj knihy 100 modlitieb za duše v očistci a 100 modlitieb k adorácii. Tieto knihy sú skvelými zdrojmi pre každého „modlitebníka“.

Autor recenzie: Jana Margová

Bibliografický popis: BENAZZI, N. (ed.), 2022. 100 modlitieb k anjelom [100 preghiere agli angeli], Košice: Zachej.sk, 216 s., tvrdá väzba, ISBN 978-80-8211-374-0.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre