Moc každodennej svätej omše (recenzia)

Ako dokáže každodenná účasť na Eucharistii zmeniť váš život

Už sa vám niekedy podarilo zúčastniť sa sv. omše každý deň aspoň sedem dní za sebou? Napadá vám otázka, či to má vôbec nejaký zmysel? A predsa existujú ľudia, ktorí si nevedia predstaviť deň bez účasti na sv. omši. A nie sú to len kňazi alebo rehoľníci. Práve výroky takýchto ľudí autor používa v tejto knihe, aby zdôraznil význam účasti na sv. omši, ktorú umocňuje pozvaním zúčastniť sa jej každý deň. Vnímať dôležitosť sv. omše si vyžaduje spoznávať a premieňať naše odhodlanie na činy. Na to sa potrebujeme dobre pripraviť. A práve táto kniha chce byť takýmto návodom ku každodennej účasti na sv. omši.

Útla kniha Moc každodennej svätej omše ponúka na jej 130 stranách a v deviatich kapitolách hlboký obsah a sprievodcu na každodenné prežívanie sv. omše. Na príkladoch zo Sv. Písma a citátoch svätcov vysvetľuje veľkosť a vážnosť sviatosti eucharistie, ktorú nám Ježiš zanechal. Hovorí o tom, čo sa deje v jednotlivých častiach sv. omše a ako sa do nej plne zapojiť, tak aby sa to odrazilo v našom každodennom živote.  Na konci každej kapitoly sa nachádza niekoľko otázok na reflexiu pre zopakovanie základných poznaní o sv. omši. To určite pomôže rozprúdiť diskusiu v skupinke či v spoločenstve. Naviac, kniha v závere ponúka päť príloh, ktoré dotvárajú pravidelnú účasť sv. omše s modlitbami a významnými liturgickými slávnosťami.

Sv. omša je spoločným prežívaním viery, ale zabúdame na to, že každý z nás je pozvaný stať sa plnohodnotným členom spoločenstva. Predovšetkým je to o našom rozhodnutí patriť do určitého spoločenstva (mladých, mužov, žien, manželov) a prispievať v ňom svojou službou. Práve v tejto knihe sa Bert Ghezzi nám snaží pomôcť s oživením našej túžby po Kristovi všade, kde sa nachádzame: vo vzťahoch, v práci, v rodine.

Hlavné kapitoly v knihe sú doplnené o citáty, podkapitoly a otázky do diskusie. Hoci sa autor v poznámkach odvoláva na zdroje, ako sú: Rímsky misál, Dokumenty II. Vatikánskeho koncilu, či iné významné knihy vysvetľujúce význam sv. omše, kniha pôsobí veľmi príťažlivo aj pre mladšiu generáciu. Už obálka nabáda k tomu, že sa blíži určitá hodina nášho stretnutia s priateľom, či odchodom do práce, kedy si musíme na to vynahradiť čas. Rovnako je to v prípade každodennej účasti na sv. omši – aj tu si treba svoj čas dobre naplánovať.

Pre niektorých čitateľov sa môže zdať, že mnohé z vecí počuli už niekoľko krát. To nikomu neberiem. Ale nájsť praktický návod, ktorý jednoducho popisuje význam sv. omše a pridáva dopady na náš život, tak jednoducho nenájdete. Pre mňa osobne je kniha vhodná ako darček pre mladého človeka, ktorý až tak nerozumie sv. omši a radi by sme mu pomohli objaviť jej silu. Prosím ostaňme mu nablízku a buďme mu sprievodcom v jeho ďalších otázkach.

Hoci autor hovorí rázne každodenné – okolnosti života nám niekedy nedovoľujú mať každý deň možnosť zúčastniť sa jej. Napriek tomu dôležitejšie je naša túžba a postoj srdca vynahradiť si čas a zúčastniť sa jej vždy, keď to bude aspoň trochu možné, či už osobne, čítaním liturgie, alebo počúvaním rozhlasu.

Hovorí sa, že Láska si vyžaduje prítomnosť. Či už ide o budovanie vzťahu v rodinách, v práci, v našich spoločenstvách, alebo vzťahu s Bohom, v každom prípade si to vyžaduje našu prítomnosť a vopred vyhradený čas, ktorý z dlhodobého hľadiska nenahradí žiadne elektronické médium.

Čím sa sýtiš? Čo počúvať? Hovorí sa, že sme to čo „jeme“ – aj duchovne. V dnešnej dobe sme nasycovaný všeličím, aj tým, čo len ťažko ovplyvníme. Ale rozhodnúť sa nasýtiť Božím slovom a eucharistiou je niečo, na čo máme dosah.

Sv. omša je čas a miesto, kde prinášame seba, a kde na nás čaká Láska. Ak už dlho zápasíš v živote s nerozhodnosťou a chceš sa posunúť ďalej, nájsť odvahu, rásť vo viere a vzťahoch, skús sa zúčastniť sv. omše aspoň 7 dní za sebou. Vzbuď si niektorý z úmyslov, ktoré sú na zadnej obálke knihy a uvidíš, ako sa zmeníš ty a tvoj život! Potom vytrvalo pokračuj ďalej.

Moc každodennej svätej omše

Autor recenzie: Marcel Rypák

Bibliografický opis: GHEZZI, B.  2015. Moc každodennej svätej omše: Ako dokáže každodenná účasť na Eucharistii zmeniť váš život [The Power of Daily Mass: How Frequent Participation in the Eucharist Can Transform Your Life], Košice : Zachej.sk, 136 str., ISBN: 978-80-89866-16-8.

O autorovi: Bert Ghezzi patrí medzi populárnych katolíckych autorov. Svoje skúsenosti na poli náboženskej výchovy zhromažďuje už 40 rokov. Publikuje, prednáša na konferenciách, ale aj slovne sprevádza poslucháčov rádia v témach o výchove a obnove Cirkvi. Pôsobil ako vedúci v niekoľkých katolíckych hnutiach, učil na vysokej škole a v súčasnosti je redaktorom knižného vydavateľstva Our Sunday Visitor. Bert je ženatý a s manželkou majú sedem detí.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Krásne čítanie,veľmi odporúčam…

Komentáre