Malá brožúrka ukrývajúca veľký poklad lásky

Svätá hodinka s Gemmou Galgani (recenzia)

 

Malá brožúrka ukrývajúca veľký poklad lásky. To je prvé, čo ma napadlo, keď som prelistoval Svätú hodinku s Gemmou Galgani. Ide o krátke rozjímania o Ježišovej smrteľnej úzkosti na Olivovej hore a o jeho úplnom áno pre Otcov plán. Vieme s istotou povedať, že ide o akúsi spoločnú črtu všetkých svätcov – ich uctievanie Ježišovho utrpenia, ktoré v nich prebúdzalo lásku a vďačnosť voči Bohu. Mnohí z nich dosahovali veľkú mieru zjednotenia s trpiacim Kristom najmä pre dary a milosti, ktoré dostali pri uctievaní týchto tajomstiev.

Jednou z nich je sv. Gemma Galgani, talianska mystička z konca 19. storočia. Nakoľko nepatrí medzi známych svätcov ako napr. Páter Pio, snažil som sa o nej dozvedieť nejaké zaujímavé informácie. Svätá Gemma napriek svojmu krátkemu životu (zomrela v roku 1903 vo veku 25 rokov na tuberkulózu) dostala mnohé dary. Niekoľko rokov pred svojou smrťou dostala stigmy a každý štvrtok upadala do extázy. Zažívala duchovne Ježišovo bičovanie, korunovanie tŕním a nesenie kríža. Okrem toho zakúšala mnohé útoky diabla, ale aj zjavenia anjela strážcu.

A ešte niekoľko slov o samotnom diele – táto útla knižka je rozdelená do troch pobožností podľa ich dĺžky. Najdlhšia, hodinová, sa skladá z tzv. štvrťhodiniek. Tie nám pomáhajú rozjímať nad smútkom nášho Spasiteľa, nad ťarchou ľudskej zloby, ktorá na neho doliehala, nad jeho fiat – áno, ktoré vyslovil Otcovi. V poslednej štvrťhodine rozjímame o účinkoch Ježišovej krvi. Každá z týchto štyroch častí celej hodiny nám ponúka možnosť na obetovanie Ježišovho utrpenia a na modlitbu vďačnosti.

Svätá hodinka sa môže nám čitateľom stať dobrým pomocníkom v našej úcte voči Bohu. V dnešnej „rýchlej“ dobe, keď si človek nevie nájsť čas ani na mnohé dôležité veci, je pripomienkou toho, čo je najviac potrebné – ďakovať Bohu, uctievať a milovať ho. Stačí niekoľko minút na to, aby sme povzdvihli naše srdce od bežných povinností k nášmu Bohu. Nechajme sa ním premieňať tak, ako to robievala sv. Gemma.

Svätá hodinka s Gemmou Galgani

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: 2020. Svätá hodinka s Gemmou Galgani, Zachej.sk, 56 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-146-3.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre