Majestátny pohľad do duchovného sveta

Anjeli vo videniach veľkých mystičiek (recenzia)

Svätice a anjeli, tieto bytosti – či už zemské alebo nebeské – ma vždy fascinovali. Ako žena si vždy rada prečítam knihu, kde sa píše o živote svätých žien a o ich hlbokej viere, ktorá ma vie často povzbudiť a bližšie priblížiť k Bohu. Takouto je aj kniha Anjeli vo videniach veľkých mystičiek.

Mystika svätých žien je vždy dokonalým obrazom srdcevrúceho kontaktu ženy s Bohom, ktorý je plný modlitieb, pôstu, poslušnosti. Autorom tejto knihy je významný taliansky teológ Marcello Stanzione, ktorý sa zaoberá teologickou angeológiou. Knihu napísal spolu s novinárkou a zároveň teologičkou Myriam Castelli. Približujú nám v nej život 61 výnimočných mystičiek, ktoré často Cirkev cituje a predkladá ako vzor. Medzi ne patrí napr: sv. Katarína Alexandrijská, sv Klára z Assisi, sv. Brigita Švédska, sv. Terézia z Ávily, sv. Gemma Galgani, sv. Matka Tereza z Kalkaty, bl. Aniela Salawa, bl. Tereza Musco, Natuzza Evolo atď.

Tieto spomenuté sväté ženy a mnohé ďalšie dostali nadprirodzený dar od Všemohúceho. Cez ich hlbokú vieru nám podávajú svedectvá, v ktorých sa otvára majestátny pohľad do transcendentného sveta potvrdzujúceho existenciu svätých anjelov – Božích služobníkov a poslov, ktorých úlohou je pomáhať človeku a Cirkvi. Obsah knihy je v súlade s učením kresťanskej viery, ktorá nám podáva náuku o tom, že každý človek má pri sebe anjela, svojho ochrancu, ktorý ho vedie životom. Nejde tu o nejaké ezoterické náuky, ktoré majú mylné predstavy o nadpozemských bytostiach a často anjelov prezentujú ako niečo, čo sa rovná majestátnosti Boha. Anjel je sluha Boží, on hľadí na trón Nebeského Otca a vidí jeho svätosť. Je pripravený plniť Božiu vôľu v živote každého jedného z nás. Krásne to vyjadrila v knihe jedna z mystičiek, Anna Maria Andreani: „Keby ľudia na svete vedeli, akí sú anjeli mocní, menej by otravovali lekárov, mágov a radcov.“

Pre mňa bolo prečítanie tejto knihy veľmi povzbudivé a poučné. Uvedomila som si, ako často zanedbávam svojho anjela strážneho, ktorý je mojou každodennou súčasťou. Ako málo som prosila anjelov, aby za mňa chválili Všemohúceho Boha, keď ja som zaneprázdnená a unavená! Dnes, poučená touto knihou viem, že stačí len krátka modlitba k anjelovi strážnemu a k svätému Michaelovi archanjelovi, ktorí sú pre mňa posilou v pokušeniach a zároveň vytrvalosťou vo vernosti Bohu.

Autorka: Lenka Debnár

Bibliografický popis: STANZIONE, M., & CASTELLI, M., 2021. Anjeli vo videniach veľkých mystičiek [Angeli e mistiche – Viaggio tra le donne di Dio guidate dagli spiriti celesti], Zachej.sk, 304 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8986-615-1.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre