Lurdská Panna Mária a konverzia Dr. Félixa Leseura

Príbeh, ktorý rozprával ctihodný arcibiskup Fulton J. Sheen

Na prelome storočí sa jedna žena – dobré a obyčajné katolícke dievča – vydala za ateistického lekára menom Félix Leseur. Ten sa pokúsil zničiť vieru svojej manželky, no ona na jeho snahy zareagovala sústredeným štúdiom katolicizmu. V roku 1905 ochorela a zaľahla s bolesťami, ktoré trvali s menšími prestávkami až do roku 1914. Na smrteľnej posteli povedala svojmu manželovi: „Félix, keď zomriem, staneš sa katolíkom a dominikánskym kňazom.“

„Alžbeta, poznáš moje zmýšľanie. Prisahal som, že Boha nenávidím. V tejto nenávisti budem žiť a raz v nej aj zomriem,“ odpovedal jej Félix.

Ona však svoje slová zopakovala ešte raz. Potom vo veku 47 rokov v náručí svojho manžela zomrela.

Keď sa Félix neskôr prehrabával v jej papieroch, objavil jej poslednú vôľu. Alžbeta v nej v roku 1905 napísala, že poprosila všemohúceho Boha, aby svojím utrpením vykúpila dušu svojho manžela. V deň, keď zomrie, mala byť cena za Félixovu dušu zaplatená.

Dr. Leseur, verejne známy ateista a redaktor antiklerikálneho časopisu, odmietol jej poslednú vôľu ako vymyslené predstavy zbožnej ženy. V tom čase sa rozhodol napísať knihu, v ktorej chcel zosmiešniť zázraky v Lurdoch. Vycestoval. Keď sa však pozrel do tváre Máriinej sochy stojacej v jaskyni priamo v Lurdoch, v okamihu dostal dar neochvejnej viery. Pochopil s takou istotou, že už nikdy nemusel svoju vieru skúmať či premýšľať nad tým, ako odpovie na nejakú náročnú otázku. V jedinom momente všetko pochopil.

V roku 1915 bol pápežom Benedikt XV. Navyše prebiehala prvá svetová vojna. Keď sa pápež dozvedel o obrátení Dr. Félixa Leseura, popredného francúzskeho ateistu, chcel sa s ním osobne stretnúť. Félix preto prišiel do Ríma v spoločnosti o. Jona Vinneu, orátora z Katedrály Notre-Dame. Félix pápežovi vyrozprával príbeh svojho obrátenia a povedal, že sa chce stať dominikánskym kňazom. Svätý Otec mu to však zakázal. „Musíš zostať vo svete a opraviť všetko to zlo, ktoré si svojím konaním spôsobil,“ povedal mu. Potom sa však rozprával s o. Vinneom a napokon svoje rozhodnutie zmenil. „Môžeš urobiť čokoľvek, čo ti otec Vinnea dovolí.“

Keď som ja, Fulton J. Sheen, bol v roku 1924 počas pôstu na duchovných cvičeniach v dominikánskom kláštore v Belgicku, viedol ma otec Félix Leseur, dominikánsky kňaz, ktorý mi sám rozpovedal tento príbeh.

Úryvok pochádza z knihy Tajný denník Alžbety Leseurovej, ktorú môžete získať na Zachej.sk.

Martina Bednáriková, Zachej.sk

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre