Lisa Wingateová: Listy do neba (recenzia)

Listy do neba

Listy do neba nie je klasická náboženská, životopisná alebo vieroučná kniha, aké čitatelia poznajú z pultov kresťanských kníhkupectiev. Ako napovedá samotná obálka slovenského vydania, ide o román. Jeho ambíciou však nie je len sugestívne opísať príbeh hlavnej hrdinky Tandi (autorka rozpráva v prvej osobe, čo zvyšuje výpovednú hodnotu ústrednej postavy), ale aj ponúknuť  životnú múdrosť, ktorá vychádza z hlbokého dôverného vzťahu s Bohom.

Na tento účel si vyberá trochu tajomnú osobu starej pani Ioly Anne Pooleovej žijúcej v historickom dome.  Tandi Reesová, ktorá uteká pred svojou minulosťou a nachádza útočisko v podnájme na pozemku starej pani, sa po jej smrti ocitne vo veľkom dome, ktorý má za úlohu upratať. Po čase odhaľuje jej listy Otcovi počas mnohých rokov. Týmto spôsobom autorka odvíja minulosť a prepája ju so súčasnosťou. Listom nechýba nádych tajomstva, často ďalší úryvok skrýva nové prekvapenie, ktoré má čitateľ možnosť odhaliť spolu s hlavnou hrdinkou. Listy prinášajú odpovede na jej vlastné otázky a životnú situáciu. Ako objavuje bohatstvo duše ich pisateľky, sama sa premieňa vo svojich postojoch a konaní.

Koniec románu prináša dlho očakávané vyústenie a mnohé odpovede. Ide tu o zjavnú snahu poskladať puzzle, aby do seba zapadali všetky jeho diely. Takou je však celá kniha Lisy Wingateovej – snaží sa prinášať odpovede, hľadať riešenia, ktoré môže priniesť len životná  skúsenosť Ioly Anne počas jej 91 rokov života. Autorka umne kombinuje dej hlavného príbehu (Tandine stretnutia so susedmi, jej prácu a deti) s listami, ktoré nás vracajú do minulosti, skúsenosť človeka, ktorý má svoj život za sebou s tým, ktorý je v jeho rozkvete.

Samotnú knihu by som zhodnotil ako veľmi ľahko čitateľnú, ponúkajúcu plynulý dej v krátkych kapitolách s malým množstvom postáv. Je určená skôr ženám čitateľkám, avšak myslím si, že ani mužom sa nebude čítať ťažko. Na druhej strane by som pri tomto žánri ocenil trochu viac dejovej zápletky, viac vrstiev a príbehov ako tomu býva zvykom v klasickom románe.

Pri Listoch do neba ide skôr o román na relaxovanie, ktorý však vo svojej podstate nezostáva len na povrchu.

<Kúpiť knihu Listy do neba>

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: WINGATEOVÁ, L. 2015. Listy do neba [The Prayer Book], Spišské Hanušovce :  i527.net, 312 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-971448-6-9.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Recenzie Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý kto sa zanechá recenziu.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre