Davis Bunn, Janette Oke: Leona: Stotníkova manželka (recenzia)

Leona, Stotníkova manželka (recenzia)

Knihu Leona som si všimla, ešte keď to bola novinka v obchodoch. Teraz som mala možnosť si ju aj prečítať. Nestáva sa často, že by „spojili sily“ muž a žena a napísali knihu. Práve toho som sa pred čítaním obávala, že čo z toho vznikne. Pri tomto diele však môžem povedať, že moje obavy boli zbytočné. Janette Oke a Davis Bunn sú už skúsení autori a napísali množstvo titulov, či už pre dospelých alebo pre deti.

Leona – stotníkova žena je biblický román, ktorého dej sa odohráva v Rímskej ríši po smrti Ježiša Krista. Leona je slúžkou Pilátovej manželky a Alban – druhá hlavná postava, je cieľavedomý stotník, ktorý sa chce za pomoci Leony dostať na vyššie posty do Ríma. Preto si ju chce vziať za ženu. Pilát sa bojí vzbury, ktorá by mohla vzniknúť v Jeruzaleme, preto Albanovi dá za úlohu vyšetriť smrť proroka. Takúto úlohu dostane aj Leona od svojej panej. No ich pátranie má pre nich neuveriteľný výsledok, z ktorého sú prekvapení a hlavne šťastní. Ako s ich pátraním však bude spokojný Pilát? Ako prijmú nové veci, ktoré im prinášajú veľké nebezpečenstvo?

Na hlavných postavách sa mi páčila ich odvaha. Aj keď boli zmätení, našli si priateľov, ktorí sa im snažili pomôcť. Neboli to zidealizované postavy. Mali chyby, neboli 100 percentní, no práve preto mi boli ešte bližší. Veď nik nie je dokonalý, ani knižné postavy, lebo potom sa s nimi neviem stotožniť.

Na čitateľa zapôsobí príbeh dvoch ľudí, ktorí boli vychovaní ako Rimania, no Boh im ukáže ich novú cestu. Majú strach o budúcnosť, strach z neprijatia, ale ich srdce túži po niečom zatiaľ nepoznanom, a to je silnejšie ako všetko ostatné. Zistia, aké je to niekoho mať a nebyť sám. Uveria v silu modlitby a začnú úplne dôverovať Bohu. Keď som bola na posledných stranách, bolo mi ľúto, že príbeh tak rýchlo končí. Chcela som vedieť, čo by bolo ďalej. No to už zostane na fantázii čitateľa.

Životný príbeh Leony vyrozprávaný v knihe mi ukázal, ako udalosti spojené so smrťou Ježiša Krista videli neveriaci. Ja som ich vnímala akoby sa báli toho čo nepoznajú a ešte mali strach aj z toho, o čo by mohli prísť na tomto svete. A práve cez hlavné postavy sa autori snažia povedať a ukázať skutkami hrdinov, že keď prijmeme Boha do svojho srdca, nemusíme sa báť. My kresťania sme veľakrát pre druhých bláznami za to, že veríme v niečo, čo je podľa iných nemysliteľné a nedokážu si to predstaviť. Súdia nás možno presne tak ako Pilát. Ten si nad všetkým umyl ruky a myslel si, že bude pokoj. No potom sa aj on začal báť. A jeho strach nik neupokojil! Pre nás môže byť zdrojom pokoja blízky priateľ i Boh.

Toto dielo by mohlo mať prívlastok upokojujúce. Autori sa vyhli akčným scénam a napätiu a skôr sa zamerali na pozvoľné vykresľovanie charakterových čŕt jednotlivých postáv. Keď som tento biblický román čítala, všetko som prežívala s Leonou. Jej strach, pochybnosti, samotu a neskôr dotyk priateľov, pomoc a radosť. Aj na mojich ústach sa vyčaril úsmev, keď sa jej niečo podarilo, keď našla nových priateľov a hlavne keď zistila, že sa o ňu postará Boh.

Na svete je množstvo rovných aj kľukatých cestičiek. Je ľahšie ísť po rovnej bez Boha alebo po kľukatej s Bohom? Leona si vybrala vlastnú trasu, po ktorej chcela kráčať ďalej. Dúfam, že jej rozhodovanie a putovanie po tomto svete bude inšpirujúce aj pre vás.

<Kúpiť knihu Leona – stotníkova žena>

Autorka recenzie: Slávka Kodadová

Bibliografický popis: BUNN, D. – OKE, J. 2013. Leona – stotníkova žena [The Centurion´s Wife], Bratislava : Lúč, 384 s., brožovaná, ISBN: 978-80-7114-915-6.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre