Láskavý mních z Ukrajiny, ktorý prinášal ľuďom úľavu v časoch totality

a zázraky na jeho orodovanie sa dejú dodnes.

Svätý Amfilochij – recenzia

Titul od známej autorky Márie Vicenovej, Svätý Amfilochij, bol pre mňa svojou témou milým prekvapením. Knihy o totalitnom režime a aj o živote svätcov čítam rada, a tak som nezaváhala ani pri tejto útlej knihe zošitového formátu.

V bývalom Sovietskom zväze počas vlády Komunistickej strany a zvlášť na území dnešnej Ukrajiny bol život veriacich veľmi ťažký. Napriek tomu mnoho ľudí zostalo verných Bohu a nebálo sa svoju vieru prejaviť aj navonok, presne tak ako svätý Amfilochij. Svoj život zasvätil Bohu a stal sa pravoslávnym mníchom.

Nikdy sa nebál nazvať veci pravým menom, aj keď ho čakal trest. Svätý Amfilochij, ktorého počas života volali otec Jozef, otec Amfilochij i báťuška, bol obdarený rôznymi darmi. Liečil chorých (dokonca vyliečil aj Stalinovu dcéru), prinášal nádej a pokoj, vedel presne, kedy príde do konfliktu so svetskou mocou a poznal čas svojej smrti. Ľudí povzbudzoval k modlitbe, pôstu a zrieknutiu sa zlého. Jeho láska k blížnemu bola neskutočná a práve z lásky k ľuďom musel povedať niekedy aj to, čo sa iným nepáčilo. Kto chcel a prijal jeho slová, zažil nielen fyzické, ale aj duchovné uzdravenie. Je to ozaj silné čítanie o živote tohto svätca, o jeho utrpení, väzení, mníšskom živote, rozpustení jeho kláštora i veľkej pomoci mnohým ľuďom.

A prečo ho autorka nazvala Ukrajinský Charbel? Po jeho smrti začali prichádzať k hrobu davy ľudí (pravoslávnych, katolíkov, veriacich aj neveriacich) a dodnes sa na jeho príhovor dejú zázraky. Publikácia prináša aj mnoho svedectiev o zázračných uzdraveniach tela i duše.

Je to kniha o mužovi s veľkým srdcom otvoreným pre nášho Pána. Svätý Amfilochij svojou láskou pohladil aj moje srdce a jeho život je pre mňa veľkým povzbudením. Kniha bola pre mňa zároveň aj o veľkom rešpekte k pravoslávnym veriacim, ktorí sú i pre katolíkov mnohokrát vo svojej viere pekným príkladom. Text sa číta veľmi dobre napriek tomu, že písmo v texte je trošku menšie a nie je to žiaden umelecký skvost, ale jednoduchý text. Ten však budete chcieť prečítať naraz až do poslednej vety.

Svätý Amfilochij

Autorka recenzie: Amália Pavlišinová

Bibliografický popis: VICENOVÁ, M.; 2019. Svätý Amfilochij, Oáza Michala Archanjela, 64 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-89686-23-0.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre