Koľkokrát ste prečítali celú Bibliu? A zabehli ste už niekedy maratón?

Maratón duše – recenzia

Predpokladám, že väčšina z nás by nemohla povedať, že prečítala aspoň raz celé Sväté písmo a zároveň sa aktívne zúčastnila známej bežeckej súťaže. Mohol by sa tým však pochváliť Martin Hunčár, autor knihy Maratón duše.

K napísaniu knihy autora viedla túžba evanjelizovať a inšpiráciou mu bol maratón, ktorý sám absolvoval. Tak vznikla zaujímavá zbierka fantazijných príbehov, v ktorej každá kapitola je označená ako kilometer a na každom kilometri autor, ústredná postava jednotlivých kapitol, zdoláva rôzne prekážky. Bežec Martin to však nemá celkom jednoduché; bežať na maratóne mieru je totiž iné ako bežať maratón duše.

Vžiť sa do hlavného hrdinu je pomerne ľahké, nakoľko zažíva udalosti, ktoré sú bežnou a veľa ráz prehliadanou súčasťou každodenného života veriaceho človeka. Martina cestou sprevádzajú rôzne biblické postavy, ktoré svoj maratón už zabehli a okrem toho, že poukazujú na problémy a nedostatky, delia o svoje skúsenosti a ponúkajú radu či nápady na zmenu alebo nápravu. Jednotlivé kapitoly – kilometre nie sú príliš dlhé, preto dokážu rýchlo vtiahnuť do deja a knihu už nechcete pustiť z ruky, kým sa nedozviete, ako dopadne posledné dobrodružstvo. Bola by však škoda knihou len preletieť a nechať si uniknúť podstatné myšlienky. Nad každým príbehom je potrebné sa zamyslieť, nájsť v ňom seba, vziať si ponaučenie a preniesť ho do vlastného života.

Ako už iste tušíte, v Maratóne duše sa nejedná len o súťaž, tu ide o niečo viac! Pri interpretácii názvu sa inšpirujme úryvkom z Listu Filipanom (3,14): „Bežím k cieľu, za víťaznou cenou Božieho povolania zhora v Kristovi Ježišovi.“ Áno – najpodstatnejšou úlohou nášho života je zabehnúť svoj maratón duše tak, aby sme sa úspešne dostali k cieľu – k svojmu Stvoriteľovi.

Kniha je plná impulzov na zmenu a mohla by sa páčiť čitateľom obľúbených príbehov Bruna Ferrera, no tiež každému veriacemu, ktorý chce spoznať svoje nedostatky, napraviť ich a poctivo zabehnúť vlastný maratón duše.

Odhodláte sa na to aj Vy?

Skroť svoje nepokojné srdce

Autorka recenzie: Jana Gregorovičová

Bibliografický popis: HUNČÁR, M.; 2020. Maratón duše, ZAEX, 374 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8192-083-7.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre