Knihy na zimné víkendové čítanie

ZIMA. ZIMA. ZIMA.

Ale mám nápad,  poďme sa tento víkend zahuhňať do deky s teplým kakaom alebo horúcim čajom a na chvíľku sa robiť, že sobotňajšie upratovanie neexistuje. A hlavne, vypnime sa od práce a poďme si čítať.

Je piatok a navrhujem, aby sme blížiaci sa víkend brali veľmi zodpovedne. Zodpovedne k našim unaveným dušičkám z celého týždňa. V jedno obdobie svojho života som sa bála ticha a skrze to plynulo, že som sa začala báť ostávať s knihou sama. Desilo ma to zvláštne prímerie, nevedela som sa s ním spojiť, potrebovala som neustále nejaké podnety, len aby som nepočula svoje vlastné myšlienky. A toto nezdravé zahltávanie ma odďaľovalo od toho, aby som sa stretla sama so sebou. A hlavne, aby som sa stretla s Pánom Bohom, s pokojom Božím.

Možno to znie šialene, ale ja verím, že Pánu Bohu sa páči, že čítame a túži, aby sme sa zastavili a boli bez hluku. Hoci mu rozumie. Rozumie, že ticho nás desí. Že sa bojíme, čo všetko v ňom môžeme nájsť. A hoci to bude spočiatku ťažké, stojí to zato. A ozaj niet nad ticho s knihou. A nebojte sa, že vás to bude nudiť. Veď knižky sú plné slov a melódií aj bez televízie či počítačov.

Juj a skoro by som zabudla, odporúčam vám tieto knižky na víkendové čítanie:

Buď, kde si

O múdrosti púštnych otcov a nástrahách dnešnej doby

 

Táto kniha mi veľmi pomohla a dokonca som ju dala aj ako vianočný darček mojim blízkym, ktorí sú z nej rovnako nadšení. Púštni otcovia sa vyznačovali ich darom otcovstva a materstva, ľudia za nimi chodili zďaleka a pýtali si od nich rady, pretože týmto darom obzvlášť disponovali. Žili jednoduchým a svätým životom. Príbeh tejto knihy je akousi beletriou o bohoslovcovi a o poznávaní, ktoré postupom času zažíva. Mňa zaujal už názov knihy. Zvyknem si namýšľať, že budem spokojná len vtedy, ak odídem do malebnej talianskej dedinky, kde budem pestovať bylinky. Ale táto kniha mi na to priamo odpovedá, ak sa nezačneme budovať na tom mieste, kde sa práve nachádzame, nebudeme sa vedieť zbudovať ani kdekoľvek inde. Nikde nebudeme spokojní, ak nebudeme hľadať najprv Božie kráľovstvo.

Sväté ženy – moje sestry

 

Toto je ďalšia nečakane silná kniha a je ako stvorená na zimné obdobie. Táto kniha rozpráva príbeh ženy od jej univerzitných čias až po manželstvo. Prevádza nás jej školou, jej kariérou žurnalistky a spisovateľky, rodinou, manželstvom a taktiež sa nám v tejto knihe zveruje s veľmi silnými vecami. V každej etape jej života nachádza sväticu, ktorá jej dáva odpovede na mnohé otázky a problémy, ktorým musí čeliť. Sväté ženy sú tu predstavené ako naozajstné bojovníčky s vlastným, veľmi originálnym príbehom, ktorý je aplikovateľný aj pre dnešok. Vrelo odporúčam, zhltnete ju za pár dní.

Veľký rozvod

 

C. S. Lewis je jeden z mojich obľúbených autorov. Túto útlu knižočku zvládnete prečítať aj za jeden víkend a tento alegorický príbeh vám vnikne pod kožu. Ide tu o rozprávanie muža, ktorý nastúpi so skupinou ľudí do autobusu smerujúceho priamo do neba. Skrze túto knihu som si uvedomila, že mnohé Božie veci stále nechápeme. Niekedy zabúdame, že Božie myšlienky nie sú našimi myšlienkami. No a táto kniha to odkrýva do úplnosti. Hovorí o intelektuáloch, taktiež o ľuďoch, ktorí sa nedokážu pustiť svojho vlastného obrazu, dokonca o vrahoch v nebi. Odpovede, ktoré tu Lewis ponúka, sú veľmi neobvykle a pútavo spracované. Pamätám, ako som sa v strede knihy zastavila a vzdychla si, že ach, ako to ten Lewis všetko vie.

 

Nikoleta Kraščeničová

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre