Kniha, vďaka ktorej odhalíte nové tajomstvá Panny Márie

5 novén k Panne Márii, Pomocnici kresťanov (recenzia)

Musím povedať, že knihu 5 novén k Panne Márii, Pomocnici kresťanov som do rúk zobral s veľkou radosťou a veľmi som sa na ňu tešil. V jej názve je Božia Matka označená titulom Pomocnica kresťanov, pod ktorým si ju veľmi ctil najmä veľký svätec Ján Bosco, ktorého celý život a dielo boli pretkané zásahmi Panny Márie pre dobro duší, ktoré tento svätý zachraňoval.

Ja osobne som mal vždy veľmi blízko k Márii najmä ako k našej mame v nebi a k tej, ktorá nás vedie k svojmu Synovi. Avšak kniha 5 novén nám odhaľuje mnohé iné vlastnosti Božej Matky. Čitateľovi ponúka zamyslenia o Máriinom nepoškvrnenom počatí, narodení, zvestovaní Ježišovho príchodu, o jej siedmych bolestiach, ale aj o jej oslávení v nebi. Ide o klasické deviatniky rozdelené do dvoch častí, ktorými sú úvodná meditácia a následná modlitba. Aj keď je každá novéna odporúčaná v nejakom čase, napríklad pred mariánskymi sviatkami, mne sa veľmi páči na tejto malej knižke, že sa dá ku nej kedykoľvek vrátiť a len tak ju otvoriť, aby sme sa zamysleli nad ďalším tajomstvom vyvolenej Božej nevesty. 

Mňa osobne vždy znepokojovalo, prečo Mária, milovaná Božia nevesta, musela v živote prejsť toľkým utrpením. Ona, ktorá nespáchala hriech, ona, ktorá sa úplne podriadila Božej vôli. Bolo to potrebné? Preto som ako prvú otvoril novénu k Sedembolestnej, aby som v rozjímaní o jej bolestiach aspoň trochu poodhalil veľké tajomstvo. Prvý deň nás vovádza do tohto tajomstva, nasleduje samotných 7 bolestí, ktorými sú: Simeonovo proroctvo v chráme, útek do Egypta, strata dvanásťročného Ježiša v Jeruzaleme, stretnutie s Ježišom na krížovej ceste, Máriina prítomnosť pod krížom svojho vlastného Syna a Boha, snímanie Ježišovho tela z kríža a jeho pochovávanie. S každou bolesťou človeka prenikne súcit s trpiacou Matkou, ale aj obdiv nad súladom dvoch sŕdc vykupujúcich svet. Našiel som však aj veľmi jednoduchú a zároveň silnú odpoveď na moje otázky – Boh obdaril Máriu utrpením preto, aby ju mohol ovenčiť o to väčšou slávou v nebi. Už nie je len Matkou Ukrižovaného, ale aj Vzkrieseného Syna. A druhý dôvod – tá, čo poznala plnosť utrpenia, pozná bolesti svojich detí. Ona nám bola daná za Matku a Orodovníčku, lebo pozná naše trápenia.

Čo ešte povedať o knižke malého formátu v peknej pevnej väzbe z dielne vydavateľstva Zachej.sk ? Dalo by sa veľa písať. Odhaľovanie nových tajomstiev Panny Márie však nechám na každom čitateľovi. Tak, ako som som sa dozvedel mnohé veci o Márii ja, verím, že každý v rozjímaní poodhalí tie tajomstvá, ktoré ho oslovia najviac, a ešte viac bude milovať tú, ktorá je Bohom milovaná a nám daná za Matku.

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: HAMMER, B. OFM; 2020. 5 novén k Panne Márii, Pomocnici kresťanov [Mary, Help Of Christians: Novenas in Preparation for the Principal Feasts of the Blessed Virgin], Zachej.sk, 168 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8211-154-8.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre