Kňaz T. Belá o knihe Diabolské posadnutia a exorcizmus: „‘Niekomu’ sa nepáči, že táto kniha vyšla“

Tomáš Belá  je rímsko-katolícky kňaz pôsobiaci v Košiciach. Venuje sa službe oslobodzovania, slúži  ľuďom modlitbou, vysluhovaním sviatosti zmierenia, modlitbou príhovoru a duchovným sprevádzaním. V niektorých prípadoch pomáha košickému exorcistovi.

Diabolské posadnutia a exorcizmus

Pri príležitosti vydania novej knihy od talianskeho exorcistu Francesca Bamonteho Diabolské posadnutia a exorcizmus sme mu položili niekoľko otázok.

  1. Tomáš, na úvod čisto subjektívna otázka: čo musí kniha mať, aby bola podľa teba kvalitná, dobrá, či výnimočná?

Dobrá otázka. Ja mám rád estetiku, preto je pre mňa dôležitý obal knihy. Ten ma musí upútať, potom si knihu vezmem do rúk a začnem čítať obsah, ak ma aj ten osloví, tak si knihu ešte narýchlo prelistujem, a potom samozrejme kúpim.

  1. Máš popri svojej vyťaženosti vôbec čas na čítanie? Aký žáner je ti blízky? Máš svoju obľúbenú knihu?

Čítanie patrí k našej formácii, pretože denne narábame so slovom. Je dôležité, aby sme sa dokázali vyjadriť a mali aj kvalitnú slovnú zásobu. Ja čítam rád.  V prvom rade čítam literatúru, ktorá mi pomáha aj v mojej službe tzv. „vellovky“, „amorthovky“, väčšinou literatúru a niekedy aj zborníky na tému oslobodzovania. Ježišov príkaz: „Zlých duchov vyháňajte“, je čoraz viac aktuálny a denne ho plní každý jeden kňaz, najmä keď vysluhuje sviatosť zmierenia a nielen keď sa modlí za oslobodenie sužovanej osoby. Vieme dobre, že sviatosť zmierenia je väčšia než exorcizmus, lebo exorcizmus je len svätenina a nie je liekom na všetko.

Aká je moja obľúbená kniha? Asi tá, ktorú beriem najčastejšie do ruky. Sväté Písmo. Sú knihy, ktoré si každý rok prečítam aspoň raz, napr. kniha od mojej veľmi dobrej známej sestry Briege McKenna – Zázraky sa naozaj dejú. Vtedy si rád spomeniem na duchovné cvičenia s ňou a na to, ako Pán počas tých dní mocne konal.

  1. Poznáš autora – Francesca Bamonteho? Čím ťa oslovuje ako kňaza?

Francesca Bamonteho som spoznal, keď mi kamarátka darovala teraz už preložený taliansky originál v maďarčine. Keď som knihu držal v rukách, povedal som si, že by bola veľkým prínosom aj pre Slovákov.

Určite je čítanie jeho kníh trochu náročnejšie, pretože to nie je taký novinársky štýl, na aký sme zvyknutí pri p. Amorthovi. To, čo sa mne osobne na ňom páči je, že sa na mnohých miestach odvoláva na tohto rokmi skúseného kňaza –  exorcistu a tiež na ich spoločného učiteľa p. Candida. Keď sledujem týchto troch exorcistov, viem, že Pán každému z nich dal nejakú špeciálnu charizmu pre túto službu, a práve v tomto vidieť obrovskú kreativitu Ducha Svätého.

Bamonteho knihy sú skôr odborné a nie sú písané pre bežného čitateľa, ktorý hľadá len nejakú senzáciu. Autora nepoznám osobne, no páči sa mi jeho nadhľad a bystrosť. Možno ho niekedy aj stretnem, a potom budem môcť o ňom povedať viac, pretože takto sa mi k tomu ťažko vyjadruje.

  1. Viem, že si bol prvým z tých, ktorí knihu Diabolské posadnutia a exorcizmus čítali v slovenčine a nevedel si sa dočkať jej prekladu. Podelíš sa s nami o svoje bezprostredné dojmy po prečítaní?

Je pravdou, že som sa tešil na túto knihu, i keď som ju predtým už poznal z maďarského prekladu. Dojmy? To je tak, ako keď nedokážete položiť knihu a len čítate a nasávate. Mnohokrát sa však stalo, že som chcel čítať túto knihu a hneď mi zvonil telefón alebo ma niekde volali, tak som sa k čítaniu nedostal. No aj toto je skúsenosť, že „niekomu“ sa nepáči, že kniha vyšla aj v slovenčine. K tomu sa však už lepšie dokáže vyjadriť kníhkupectvo Zachej.sk a ich tím.

  1. Čo v knihe najviac upútalo tvoju pozornosť?

Ako som už spomínal, kniha je skôr odbornou príručkou, nechýbajú poznámky pod čiarou, rôzne vysvetlenia, filozofické a teologické termíny, ktoré predpokladajú u čitateľa aspoň základné teologické vzdelanie. Každá v kniha v tejto oblasti prináša niečo nové. Francesco Bamonthe ešte nie je veľmi známy na Slovensku a preto som bol aj ja zvedavý, aká je jeho osobná skúsenosť. Upútali ma práve tie prípady, kde sa zistilo, že isté osoby nie sú skutočne posadnuté, ale že príčina je niekde inde. Najviac ma zaujala kapitola o spiritualite exorcistu.

  1. Prekvapila ťa kniha niečím? Otvorila ti nové obzory?

Každá kniha vie prekvapiť a v tejto službe exorcistátu sa prekvapeniam medze nekladú. Každý jeden prípad je nový a neexistuje totožný, aj keď symptómy a prejavy môžu byť rovnaké. Ako som už spomenul, exorcizmus nie je liek na všetko, nie sú to zaklínadlá, ale je to viera Cirkvi, ktorá je vložená do tohto obradu. Prvým a jediným exorcistom je sám Ježiš Kristus, ktorý dychom svojich úst vyháňa zlých duchov. Veď si len spomeňte na prípad, keď sa apoštoli všelijakým spôsobom snažili vyhnať zlého ducha v Markovom evanjeliu a nedarilo sa im to, a potom prišiel Ježiš a všetko zmenil. Z toho vyplýva, že Ježišovi stačí raz povedať. My sa však máme trpezlivo modliť.

Môj duchovný vodca a učiteľ v tejto službe o. Imrich Degro mi vždy hovorí: Ježiš, rozhoduje o tom, kto a kedy bude oslobodený, našou úlohou je trpezlivo sa modliť a s láskou doprevádzať danú osobu.

Čo považujem za veľmi dobrý prínos knihy sú spomenuté prípady, kde sa zistilo, že nešlo o skutočnú posadnutosť, ale že ľudia predstierali vonkajšie efekty svojho stavu. Musím povedať, že aj ja som sa stretol, hoci som mladý, aj s takýmito prípadmi a tiež boli koreňom problémov hlboké rany a neusporiadané vzťahy. Toto však nie je šablóna, podľa ktorej, keď stretnem takéhoto človeka,  tak ho automaticky „škatuľkujem“ ako psychický prípad. Ježiš sa stretával s chorými, ktorí potrebovali uzdravenie a tých uzdravil, stretol aj diablom posadnutých a z nich vyhnal zlých duchov a oni sa potom mohli vrátiť ku každodennému životu. Avšak boli aj prípady, keď sa za niektorými chorobami skrývali zlí duchovia, preto je dôležité kvalitné rozlišovanie a čas, ktorý je potrebný venovať týmto ľuďom, pretože mnohí z nich ani nepotrebujú exorcistu, ale skôr sa potrebujú porozprávať a v rámci sviatostného fóra pomenovať a vyznať niektoré ťažké a zahanbujúce hriechy.

  1. Komu by si odporúčal túto knihu prečítať? Myslíš, že je rovnako vhodná pre exorcistov, kňazov, i pre laikov? Kto by z nej mohol najviac čerpať?

Budem odpovedať veľmi krátko. Odporúčam túto knihu tak kňazom ako aj laikom, pretože aj oni sú dôležití v tejto službe, najmä pri doprevádzaní sužovaných. My kňazi nedokážeme stáť pri každej osobe naplno, pretože týchto prípadov je čoraz viac.

  1. Čomu sa momentálne venuješ? Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Som kaplánom v Dómskej farnosti, tak v prvom rade kňazskej službe, potom učím na dvoch školách náboženstvo v maďarskom jazyku.

Denne sa snažím prijať aspoň troch ľudí, ktorým sa venujem a modlím sa s nimi, aby ich Pán uzdravil a oslobodil. Slúžim najmä sviatosťou zmierenia v Dóme sv. Alžbety. Niekedy pomáham pri modlitbách exorcizmov.

Aký je môj bežný deň? Tak ako každý, ráno vstávam 5:30, a potom už začínam naplno až do tej 21:00 hod. Každý deň prináša aj prekvapenia, ale najmä nové skúsenosti.

  1. Čo máme my laici robiť, aby sme v budúcnosti nepotrebovali služby exorcistu? Ako predchádzať duchovným problémom a spútaniam?

Toto je dobrá otázka. Tak v prvom rade buďte vždy blízko pri Ježišovi. Nebojte sa Zlého, pretože on sa vás bojí viac. Pristupujte úprimne a s náležitou prípravou ku sviatosti zmierenia. Nežmurkajte na diabla a ani sa nepribližujte k nemu do jeho arény okultizmu, satanizmu, mágie, veštenia, neviazaného sexuálneho života, pretože on sa potom do vás „zaľúbi“ a nebude chcieť nič iné, ako vás zničiť a priniesť tam, kde je on sám.

Dnes mladí všetko vyskúšajú a vôbec nerozmýšľajú nad tým, aké to môže mať následky pre ich život. Keď sa však už objaví problém, tak hľadáme pomoc. Najskôr vyhľadáme nejakého kartára, čarodejníka, ideme si upraviť čakry a pomasírovať chrbát u nejakého reiki majstra a potom, keď nič nevyšlo, vyhľadáme kňaza. Ja sa len pýtam, prečo keď máte nejaký problém neprichádzate najskôr k nám, veď Ježiš je Víťaz, On vie najlepšie čo potrebujete a On je prvý, ktorý túži po tom, aby ste žili s ním večne. On nechce smrť hriešnika, ale aby sa obrátil a žil.

  1. Čo by si chcel odkázať našim čitateľom?

Modlite sa za nás, ktorí bojujeme v prvej línii proti kniežactvám a mocnostiam, aby sme v Ježišovej moci mohli priniesť zajatým víťazstvo Kristovej lásky, a aby v mnohých životoch zaviala vlajka Zmŕtvychvstalého.

Za rozhovor ďakuje

Zuzana Ring, Zachej.sk

4.8 Užívateľ (47 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre