Každý z nás má moc zmeniť svet

Asia Bibi: Konečne na slobode! (recenzia)

Príbeh plný napätia, nečakaných zvratov a krutosti, ale aj odhodlania pomôcť neznámemu človeku. Príbeh o sile ľudskej zloby a nenávisti, ale aj o sile lásky, ktorá sa nikdy nevzdáva. Znie to ako opis drámy napísanej perom skúseného spisovateľa. A áno, je to opis drámy, a tým spisovateľom je sám život.

Kniha Asia Bibi: Konečne na slobode! je viac ako len príbeh – je to svedectvo. Anne-Isabelle Tolletová v tejto knihe dáva priestor žene, ba čo viac, stáva sa hlasom ženy, ktorá vo svojom živote prešla krížovou cestou. Autorka bola viac ako len pozorovateľkou toho, čo Asia Bibi prežívala. Ona bola človekom, ktorý jej na ceste utrpenia dodával odvahu a nádej nielen slovami, ale aj konkrétnymi činmi – tak ako Veronika Ježišovi.

Tak ako Ježiš na svojej krížovej ceste, aj Asia Bibi pocítila ľudskú krutosť a nenávisť. Nespravodlivo odsúdená súdom aj celou spoločnosťou. Pevnosť kresťanskej viery, vytrvalosť v modlitbe, rozhodnutie bojovať proti nenávisti odpustením a sila lásky k rodine dodávali Asii silu bojovať a nevzdať sa. Po prečítaní úvodných strán sa stanete súčasťou príbehu tejto skromnej ženy a budete s ňou prežívať jej kalváriu.

Kniha v čitateľovi vzbudzuje emócie a súcit, rozhodnutie bojovať voči nespravodlivosti a akémukoľvek prejavu diskriminácie vo svete. Autorka A.I. Tolletová ostáva v pozadí a v celej knihe necháva priestor pre Asiu, ostáva jej perom a hlasom vo svete. Niekedy môžeme mať pocit, že na to, aby sme niečo zmenili, musíme mať veľké vzdelanie alebo dobré kontakty. Asia Bibi je dôkazom toho, že vzdelanie, bohatstvo ani kontakty nie sú podmienkou k tomu, aby sme mohli zmeniť svet.

Asia bola pokorná, skromná, chudobná, nevzdelaná žena, mala živú vieru v Boha a láskavé srdce, a takto Boh cez ňu mení svet. Táto kniha je osobné svedectvo ženy, ktorá prežila nepredstaviteľné utrpenie, ale ani na chvíľu nezaprela svoju vieru a neprestala dôverovať Bohu a milovať svoju rodinu. Nech je aj v našom srdci rozhodnutie milovať za každých okolností. Prosme Boha o to, aby nám dal silu a odvahu nezaprieť našu vieru, aj keby nás to malo stáť život. Anne-Isabelle Tolletovej patrí veľká vďaka za to, že stála pri Asii Bibi, a taktiež za to, že napísala príbeh tejto pakistanskej ženy. Aj vďaka nej je Asia Bibi konečne na slobode.

Autor: Jozef Harvánek

Bibliografický popis: TOLLET, A. I., 2020. Asia Bibi: Konečne na slobode! [Enfin libre!], Zachej.sk, 184 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-255-2.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre