Kate Breslinová: V pravej chvíli (recenzia)

Je dôležité, v akom období života sa vám kniha dostane do rúk. Román V pravej chvíli od americkej autorky Kate Breslinovej, mi priniesol môj manžel do nemocnice, kde som strávila dva týždne. V pravej chvíli.

Príbeh Hadasse Benjaminovej je prenesením biblického príbehu kráľovnej Ester do inej časovej epochy a prostredia. Hoci nemám rada ak viem, ako sa príbeh končí, v tomto prípade mi to vôbec neprekážalo. Dej bol podmanivý. Hlavná hrdinka Stella si vytrpela viac, ako by človek mal. Jej vnútorná sila, aj napriek zápasom v otázkach viery, bola inšpiratívna. Ale pekne poporiadku.

V pravej chvíli

Stelle, židovke s árijským výzorom, strýko zohnal falošné doklady. Zachránilo ju to pred istou smrťou v koncentračnom tábore v Dachau a Aric von Schmidt, veliteľ tranzitného  tábora Terezín, z nej urobil svoju sekretárku. Dostala novú šancu, no jazvy na duši sa tak skoro nehoja. Rovnako ako kráľovná Ester, Stella využila svoje postavenie a zachránila tým životy stoviek väzňov. No keď jej na to prídu, podarí sa jej zachrániť ten svoj?

Aric von Schmidt sa do Stelly zamiloval na prvý pohľad. Ako hlavný hrdina si od začiatku získal moje sympatie. Jeho láska k Stelle bola stála, neochvejná a verná. V mnohom mi pripomínala vlastnosti Božej lásky, ku ktorej sa máme všetci približovať.

Bola som dojatá nádejou a odhodlaním Mortyho (Stellinho strýka) a mnohých ďalších väzňov. Tí, napriek strašným  okolnostiam nestratili, naopak prehĺbili, svoju vieru. Aj Stella ju nakoniec našla. Tak a teraz som už aj vám prezradila  ako sa to skončí. No našla Stella aj lásku? Prečítajte si sami.

Príbehy z prostredia koncentračných táborov som nikdy nevyhľadávala. Čím som ale staršia, tým sa mi zdá dôležitejšie si toto obdobie pripomínať. Už len kvôli tomu je táto kniha skvelým čítaním. Romantický príbeh je pridanou hodnotou.

A tak sa mi kniha V pravej chvíli stala útechou počas kvapkania infúzií a hodín strávených osamote v nemocničnej izbe a chtiac, či nechtiac sa zaradila medzi moje najobľúbenejšie.

<Kúpiť knihu V Pravej chvíli>

Autor recenzie: Janka Benyaková

Bibliografický odkaz: BRESLINOVÁ, Kate. 2015. V pravej chvíli (For Such a Time), i527.net s.r.o. ,  392 s., brožovaná väzba, ISBN: 978-80-971448-7-6.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre