Jednoduchý spôsob, ako získať pokoj

Prečo ruženec? Prečo dnes? (recenzia)

Človek je deň čo deň konfrontovaný s mnohými vypätými situáciami, ktoré na nás mnohokrát doliehajú tak intenzívne, že prichádzame o radosť a strácame zo zreteľa to najdôležitejšie. Krista.

V takýchto situáciách je tu však (minimálne) jedna zaručená vec, ktorá pozdvihne nášho ducha a privedie naše myšlienky späť k Bohu.

Ruženec, růženec, Rosary, Rózaniec, Rosenkranz, rózsafüzér, Rosario či Ruusukko.

Či už sme na Slovensku, Česku, Fínsku alebo dokonca aj na inom kontinente, naša nebeská Matka je nám neustále na blízku. Aj prostredníctvom modlitby ruženca. Jej obrovskú silu a moc potvrdzuje aj kniha Prečo ruženec? Prečo dnes?

Autorka Gretchen Crowe zozbierala cenný materiál v podobe myšlienok mnohých svätých mužov a žien, ktorí „holdovali“ modlitbe ruženca a objavili v nej útechu, oporu, radosť. Pomáhala im prekonávať prekážky, vysporiadať sa s ťažkosťami.

Občas sa stane, že nám pri rozhovore s Bohom (teda modlitbe) dochádzajú slová, ruženec je ideálny spôsob, ako začať a ponoriť sa do Božej prítomnosti. Čím častejšie sa ho modlíme, tým ľahšie sa nám modlí a kontempluje nad jednotlivými tajomstvami.

Ak by sme sa rozhodli zdolať najvyššiu horu sveta, Mt. Everest, stálo by nás to množstvo úsilia a námahy. A taktiež by sme sa museli pripravovať výstupom na desiatky iných pohorí.

Prečo po pár desiatkoch odkladáme ruženec do krabičky či na vnútorné spätné zrkadlo v aute?

Ak sa rozhodneme vstúpiť do tajomstiev ruženca, ktoré reflektujú život Božieho Syna, bude to taktiež stáť istú námahu, čas. Uchopeniu tejto mimoriadne jednoduchej, no o to mocnejšej modlitby predchádzajú desiatky, ak nie stovky ružencov – a zodraté kolená.

Výsledok ale stojí za to. Hovoria o tom aj viaceré strhujúce svedectvá v knihe. Štyria jezuitskí kňazi Hugo Lassalle, Hubert Schiffer, Wilhelm Kleinsorge a Hubert Cieslik ponúkajú svedectvo o tom, ako s pomocou Panny Márie prežili zhodenie atómovej bomby v Hirošime, hoci sa nachádzali v epicentre atómovej katastrofy.

Ruženec je „mocná zbraň, ktorá zaháňa démonov na útek, zachováva celistvosť života, ľahšie získava čnosti a, jedným slovom, dosahuje skutočný mier medzi ľuďmi.“ (pápež Pius XI, str. 81).

Oplatí sa chopiť tejto zbrane. Z vlastnej skúsenosti viem, že nech sa vôkol mňa deje čokoľvek, modlitba ruženca vnáša pokoj do môjho života. A nie som jediný. Obrovské požehnanie a milosti zakúšajú vďaka tejto modlitbe tisícky veriacich po celom svete. Je to pritom také jednoduché. Začať.

Zdravas Mária, milosti plná…

Autor recenzie: Dávid Lech

Bibliografický popis: CROWE, G.; 2020. Prečo ruženec? Prečo dnes? [Why the Rosary? Why Now?], Zachej.sk, 160 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-218-7.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre