Inšpirujte sa veľkými svätcami minulosti

14 svätých pomocníkov (recenzia)

Akí sú to tí pomocníci? To bola prvá otázka, ktorá mi prebehla hlavou, keď som zobral do rúk ďalšiu z kníh vydavateľstva Zachej.sk s názvom 14 svätých pomocníkov. Nemýlil som sa – boli to svätci a svätice z prvých storočí kresťanstva. Niektorí známi ako svätý Juraj, svätý Krištof alebo svätá Barbora. Avšak v ich zozname, ktorý je na obálke knihy, som čítal aj mená, ktoré mi nič nehovoria – svätý Pantaleón, svätý Cyriak alebo svätý Agátius. Okrem svätého Egídia opáta všetko mučeníci, Kristovi svedkovia, ktorí pre lásku k Nemu a Cirkvi preliali vlastnú krv.

V túžbe dozvedieť sa niečo o ich živote som otvoril knihu a začal listovať. Každému zo 14 svätcov je venovaná krátka kapitola s legendou z jeho života a s krátkym zamyslením, ktoré je zakončené modlitbou. Ja, človek 21. storočia, som bol fascinovaný ich odvahou, s akou sa zriekli vlastného života a zostali verní Bohu. Pre nás sa to zdá také vzdialené, ale aj v dnešnej dobe mnohí zomierajú pre Krista a pre Evanjelium. Ani nevieme, koľkí svätí žijú medzi nami. Táto myšlienka ma veľmi povzbudila.

A potom ešte niečo – my sami možno nie sme povolaní k mučeníctvu preliatím našej vlastnej krvi, ale sme volaní k vernosti a k láske každý deň. Aj preto títo dávni svätcí a svätice nám nie sú až tak vzdialení. Oni vlastne robili to isté.

Druhú časť knihy tvorí súbor novén a modlitieb k 14 pomocníkom. Tieto boli vo veľkej obľube najmä v minulosti, keď sa Cirkev obracala prosbami k nim najmä v ťažkých časoch, ako boli morové epidémie alebo rôzne choroby a nebezpečenstvá. Mne osobne sa najviac páčili litánie, ktoré vyzdvihujú cnosti každého jedného orodovníka. Tie sú súčasťou novény k všetkym 14 svätým pomocníkom. V tejto novéne čitateľ nájde krátke zamyslenia či už o božských cnostiach (viera, nádej, láska), o Božej láske, modlitbe alebo o vytrvalosti. Každý deň novény ponúka zamyslenie a je zakončený modlitbou a litániami.

Neveľká kniha 14 svätých pomocníkov je súborom legiend a modlitieb, ako aj naznačuje podtitul knihy, avšak myslím, že môže byť vynikajúcim prostriedkom na prehĺbenie viery a povzbudenie sa v cnostiach. Nezabúdajme sa obracať s našimi prosbami o pomoc na tých, ktorí vo svojom živote zvíťazili napriek tomu, že ich to stálo veľkú obetu.

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: HAMMER, B., 2021. 14 svätých pomocníkov [The Fourteen Holy Helpers], Košice: Zachej.sk, 144 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-338-2. 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre