Hrdza: Korupcia – ničiteľ charakteru i celej spoločnosti (recenzia)

Čo donúti človeka zabíjať v civilizovanom svete? Prečo existuje sociálna nespravodlivosť? Prečo sú predmetom obchodovania zbrane, drogy a dokonca aj ľudia? Prečo je životné prostredie na mnohých miestach totálne zničené? Čo stojí na začiatku tejto sociálnej nespravodlivosti, samoľúbosti a neúcty voči  človeku i prírode? KORUPCIA!

Hrdza

Bola to obyčajná zvedavosť a možno sila tejto aktuálnej témy, ktoré ma zlákali čítať túto knihu o boji proti korupcii v Cirkvi a spoločnosti. Vôbec som netušila, čo mám od nej očakávať a už vôbec som nepredpokladala, že sa ma aj tak hlboko dotkne.

Kniha Hrdza  je rozhovorom, ktorý vedie taliansky novinár a filozof Vittorio V. Alberti s kardinálom Turksonom (prefektom Dikastéria pre podporu integrálneho ľudského rozvoja). Prioritne sa v tomto rozhovore zaoberajú korupciou, ktorá sa šíri v spoločnosti  ako hrdza.  Slovo korupcia budete čítať na každej strane niekoľkokrát až sa vám to bude zdať priveľa, ale je to spôsob ako sa snaží kardinál posilniť povedomie o tejto zákernej chorobe ľudstva a odovzdať nám silný odkaz.

Kardinál Peter Turkson poukazuje na to, ako ľahko a nebadane sa korupcia môže dostať ku každému. Nikto nie je voči tejto pliage imúnny. V knihe sa dozviete ako preniká do spoločnosti, politiky a aký to má dopad práve na tých najslabších. Sám kardinál pochádza z africkej krajiny, kde korupcia “prekvitá” a hovorí o tom, ako negatívne vplýva  na mladých ľudí. Aj keď sa kardinál necíti odborníkom na mafiu, nevyhýbajú sa v rozhovore ani tejto téme. Voči korupcii nie je imúnna ani samotná Cirkev a hovorí o tom,  čo je pre ňu najväčším nebezpečenstvom. Kardinál počas rozhovoru viackrát vysvetľuje výroky pápeža Františka, ale aj jeho predchodcov, ktorí korupciu ostro odsúdili.  A odpovie aj na to, aký je rozdiel medzi hriešnym a skorumpovaným človekom. A ešte oveľa, oveľa viac.

Za dôležitý odkaz tejto knihy považujem nebáť sa bojovať proti korupcii. Odsúdiť korupčné správanie a vzdelávať seba i svoje deti (ale aj ostatných mladých ľudí, na ktorých máme dosah). Ako nastoliť kultúru súcitnú, kultúru bez strachu, bezmocnosti a ľahostajnosti. Pretože pravý opak má katastrofálny dopad na ľudí slabých, odkázaných na pomoc iných a aj keď sa to nezdá, aj na ľudí mladých a zdanlivo silných.  Cirkev táto situácia veľmi trápi a napriek tomu, že má mnoho projektov, ktorými sa snaží pomáhať práve týmto ľuďom, nestačí to. Kardinál nás vyzýva, aby sme sa spojili, ľudia veriaci, aj neveriaci, ľudia rôznych náboženstiev a aby sme boli ako snehové vločky, ktoré dokážu vytvoriť lavínu.

Kniha ma tiež donútila zamyslieť sa nad tým, koľko vecí v živote som urobila z lásky k blížnemu a koľko z vypočítavosti. Niekedy čítate nejakú vec päť krát a nič … A potom odrazu si niečo prečítate po x-tý krát a je to tu. U mňa sa to začalo diať od päťdesiatej strany vyššie. Uvedomila som si mnohé vecí, ktoré som predtým prehliadla.

 

Odporúčam knihu všetkým, ktorí chcú viesť ozajstný boj (v spoločnosti, ale aj v sebe) proti pliage zvanej KORUPCIA!

 

Hrdza

Autorka recenzie: Ami Pavlišinová

Bibliografický popis: TURKSON, P. – ALBERTI, V. 2018. Hrdza – Boj proti korupcii v Cirkvi a spoločnosti [Corrosione. Combattere la corruzione nella Chiesa e nella società], Bratislava : Dobrá Kniha, 206 s., viazaná väzba, ISBN: 978-80-8191-125-5.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre