Haiti: Krajina v núdzi, ktorá potrebuje našu pomoc

Vincentská rodina organizuje celoslovenskú verejnú zbierku s názvom Boj proti hladu na pomoc chudobným na Haiti, Hondurase, Albánsku, Rusku, Ukrajine a na Slovensku. Pri tejto príležitosti vám prinášame svedectvá rehoľných sestier Haliny a Matilde, ktoré vám priblížia svoju misijnú prácu na Haiti.

Sestra Halina, Dcéra kresťanskej lásky

Pochádzam z Poľska a na Haiti som 3 roky a 2 mesiace. Nejaká vnútorná sila ma pobádala požiadať predstavených, aby som mohla ísť na misie. Vnímala som to ako Božie volanie. Boh vybral pre mňa krajinu prostredníctvom predstavených. V našej spoločnosti si nevyberáme krajinu, kam chceme ísť.

Keď som prišla na Haiti, na vlastné oči som uvidela krajinu chudoby. Všetko, čo som o Haiti počula, sa splnilo: nízka zdravotná a hygienická úroveň, na chudobných zabúda štát a jeho predstavitelia. Je tu vysoká kriminalita a žiadna bezpečnosť. Krajina ponechaná sama na seba. Pre novú generáciu niet budúcnosti. V tejto chudobnej a vnútorne zničenej krajine nikdy neviete, aká je pravda.

V treťom tisícročí existuje hlad. Videla som veľa tvárí hladných detí, starých ľudí a celých rodín. Najchudobnejší ľudia vždy zostávajú opustení a nikdy nežiadajú o pomoc.

Vďaka vám sa dieťa v škole môže najesť, aby sa mohlo učiť. Zachránili ste mnoho rodín v období sucha a zlej úrody, aby mohli prežiť ťažké časy. To, čo robíte, je na nezaplatenie. Zachraňujete veľa životov chudobných ľudí na Haiti.

Vy ste rukami Krista, ktorý živí zástupy hladných ľudí. Svätý Vincent vás potrebuje. „Boh miluje chudobných, a preto miluje tých, ktorí milujú chudobných.“

Nech vás Boh požehnáva. Pamätáme na vás v modlitbách.
Spojená v modlitbe,
Halina, DKL.

Sestra Matilde Pichieri, Dcéra kresťanskej lásky

Pochádzam z Talianska a na Haiti som od 7. augusta 1996. Neskôr som sa na niekoľko rokov vrátila do Talianska, ale od roku 2003 som tu až doteraz, v rôznych domoch misie. Musím povedať, že od začiatku povolania som mala túžbu po misiách „ad gentes“ (lat. „k národom“). Po 20 rokoch povolania ma spoločnosť na moju špeciálnu žiadosť poslala na misie. Miesto určenia:  Haiti.

Priznám sa, že keď som myslela na misie „ad gentes”, mala som pred očami Afriku… A hľa, prišla som do tejto krásnej krajiny, ktorá sa vyznačuje africkými charakteristikami: farbou kože, typickými obradmi, tradíciami…

Pre mňa je všetko mimoriadne a všetko treba objaviť (hoci pred príchodom na misiu som mala možnosť stráviť nejaký čas v materskom dome a naučiť sa jazyk, viac spoznať kultúru krajiny). Kontakt s týmto Božím ľudom mi pomáha plnohodnotnejšie žiť povolanie Dcéry kresťanskej lásky.

Dôvera v Otca (Papa Bondye), priľnutie k Panne Márii (Manma Marie) a život v prítomnom okamihu sú veľké hodnoty, o ktorých môžem potvrdiť, že mi pomohli rásť v mojom povolaní. Napriek zlu a chudobe je tu veľa dobrého a túžba žiť v bratstve. Haiťania sú príjemní a usmievaví. Je to ľud, ktorý sa chce oslobodiť od otroctva, túži po dôstojnosti a pokoji. Keď si človek uvedomí, že mnohí z nich nemajú k životu ani to základné, skutočne vás bolí srdce.

Naša prítomnosť je kvapka v oceáne… ale zvyšuje objem vody! Vďaka všetkým, ktorí sú citliví a pomáhajú nám, aby sa naša prítomnosť uprostred tohto ľudu stala prítomnosťou radosti a nádeje. Potvrdzujem, že Boh lásky nikdy neopúšťa svoj ľud.

Sme šťastné tam, kde nás Pán pozýva, aby sme ho kontemplovali, jemu slúžili, milovali ho. A som šťastná, že som malým kamienkom, ktorý vytvára mozaiku Božieho obrazu.

Matilde Pichieri, DKL

Viac o zbierke Boj proti hladu, ktorá prebieha od 1.7.2021, nájdete na www.bojprotihladu.sk.

4.8 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Prosím, pomôžte…

Komentáre