Elisabetta Piguéová: František: život a revolúcia (recenzia)

život a revolucia

Do rúk sa mi dostala ďalšia kniha o populárnom pápežovi Františkovi. Tých kníh, hrubších či len tenkých, sa ich od jeho zvolenia v roku 2013 popísalo neúrekom. Mnohé z nich hľadajúce senzáciu zbierajúc tie najpodivnejšie historky zo života súčasnej hlavy Katolíckej Cirkvi.

Kniha argentínskej novinárky Elisabetty Piquéovej ma však už na prvý pohľad zaujala svojou hrúbkou: takmer 400 strán v pevnej väzbe. Veril som, že pôjde o seriózne biografické dielo. Ďalšou zárukou bola osobná známosť autorky s kardinálom Jorge Bergogliom, v tom čase arcibiskupom Buenos Aires a kardinálom, ktorý bol známy svojou blízkosťou k ľuďom, sociálnym cítením a srdečnosťou. Sám pápež jej niekoľkokrát gratuloval k jej narodeninám.

Musím povedať, že predpoklady sa do bodky naplnili a táto kniha bola príjemným a poučným čítaním. František: život a revolúcia ponúka veľmi  autentickú výpoveď opisujúc roky Františkovej mladosti, jeho štúdiá ale aj rodinu, ktorá emigrovala z Talianska do Južnej Ameriky ešte v čase pred Jorgeho narodením.

Osobne som ocenil, že život hlavného protagonistu je zasadený do historických udalostí, akou bola napríklad vojenská diktatúra v čase Bergogliovho pôsobenia ako provinciála jezuitov v Argentíne. Autorka si dala námahu, aby oslovila mnohých svedkov a to najmä v prípade kontroverzných tém, akou bol napríklad únos dvoch mladých jezuitov predstaviteľmi samozvanej moci a príhovor ich predstaveného Bergoglia, ktorý viedol k ich prepusteniu. Týmto dala odpoveď na mnohé výčitky a osočovania, ktoré sa rokmi nahromadili na adresu kardinála a súčasného pápeža. Preto si myslím, že hľadanie pravdy je jedným z pozitív tejto biografie.

Druhou veľkou témou je voľba pápeža, ktorá nie je opísaná len s nádychom senzácie, ale skôr podaná z pohľadu novinárky akreditovanej pri Svätej stolici a manželky známeho vatikanistu. Autorka zachytáva dni pred voľbou, ponúkajúc vlastnú  skúsenosť, ale i pohľad do duše kardinála Bergoglia, ktorý verí v skorý návrat po konkláve do svojho milovaného Buenos Aires. Z týchto riadkov a strán je cítiť očakávanie, napätie, hektiku, ale aj nádej a čas príprav na zmenu.

Po pápežovom zvolení sa Elisabetta Piquéová zameriava na jeho prvé kroky vo Vatikáne. Neobchádza ani nepríjemné témy ako škandály vatikánskej banky alebo pohoršenie vyvolané pedofilným správaním kňazov a biskupov. Františka vykresľuje ako odvážneho pastiera, ktorý s láskou ale aj s rozhodnosťou rieši tieto veľké výzvy Cirkvi, čím začína chtiac či nechtiac revolúciu. Na dôvažok sa pridáva k ováciám a chvále veriacich, vrátane mnohých mladých, ktorých si bezprostredný pápež hneď získava na svoju stranu.  Či už svojimi príhovormi, na stretnutí mládeže v Južnej Amerike alebo jednoducho každým svojím skutkom a prejavom otvorenosti.

Kniha je istým spôsobom v mnohom poznačená autorkiným juhoamerickým temperamentom a osobnou známosťou s pápežom, avšak podáva i autentické výpovede jeho spolupracovníkov, podriadených alebo iných osôb verejného života, ktorí s ním prišli do kontaktu. Mnohí ho opisujú ako láskavého pastiera, ktorého život je naozaj revolučným.

Ak sa chcete viac dozvedieť o súčasnom pápežovi a jeho ceste do Vatikánu, túto knihu môžem len odporučiť.

<Kúpiť knihu František: Život a revolúcia>

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: PIQUÉOVÁ, E. 2015. František: Život a revolúcia [Francisco: vida y revolución], Trnava : Spolok svätého Vojtecha, 375 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8161-122-3.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre