Exorcista I. Degro o zvláštnych predmetoch a praktikách: Je tetovanie dobré či zlé? (7. časť)

Začiatkom mája 2018 Zachej.sk spustil nový projekt „Spýtajte sa exorcistu,“ vďaka ktorému ste mohli položiť svoje otázky košickému exorcistovi Imrichovi Degrovi. Prinášame VII. diel jeho odpovedí, v ktorých sa venuje otázkam zvláštnych predmetov a praktík.

Spýtajte sa exorcistu (VII.)

Zvláštne predmety a praktiky

43. Aký je Váš názor na spánkovú paralýzu? Môže to, čo ľudia cítia a vidia počas nej, súvisieť s útokmi Zlého?

Samotná spánková paralýza alebo jej prejavy ešte nie sú znakom pôsobenia zlého ducha. Ak sú uvedené prejavy sprevádzane aj vážnymi ťažkosťami v duchovnej rovine (v praktizovaní viery), môžeme len predpokladať prítomnosť zlých duchov. Avšak každý prípad treba posudzovať zvlášť. Toto posudzovanie (duchovné rozlišovanie) si vyžaduje určitý čas.

44. Často sa stáva, že sa človek, ktorý chce druhému ublížiť, prikloní k praktikám čiernej mágie a daruje inej osobe „porobený, prekliaty predmet“ v snahe ublížiť mu. Počas života týchto darov dostávame mnoho, či už ide o rôzne sviatky, narodeniny… Ako sa dá zistiť, že nejaký dar, predmet, ktorý sme dostali je takto „prekliaty“ ešte skôr, ako začne páchať škody a účinkovať v našom živote?

45. Pred časom som ako darček z Egypta dostala zlatý prívesok so scarabeom. Bol kupovaný v riadnom obchode. Je možné to dať pretaviť a niečo iné z toho zlata urobiť, alebo predať ako úlomok a peniaze rozdať chudobným? Alebo je to nutné vyhodiť tak, aby to nikto nenašiel?

Určité riziko tu je. Nad týmito predmetmi mohol byť vykonaný okultný rituál nasmerovaný proti jeho budúcemu majiteľovi. Ale zbytočne nedramatizujme, zvlášť ak osoba, ktorá nám takýto predmet podarovala, to urobila s dobrým úmyslom. Nezabúdajme však, že jestvujú dva druhy mágie: imitačnáprenosná. V tomto prípade ide o tu druhú (nazývame ju aj nákazlivou alebo infekčnou), ktorá pôsobí skrze kontakt okultného predmetu s obeťou (prenáša sa zlo z predmetu na jeho majiteľa). Ako môžeme zistiť, či je takýto predmet počarovaný? Môžeme to len vytušiť na základe napr. náhlej averzie voči modlitbe, sviatostiam, sv. omši, požehnaným predmetom a pod., z náhlych a nevysvetliteľných anomálií v dome či byte – prítomnosť duchov, zápachy uvádzajúce do mdloby, neprirodzené zvuky, zlé pocity bývajúcich, problémy v práci, náhle rozpady vzťahov a manželstiev a pod. Ak zistime, že všetky uvedené ťažkosti nastali až potom ako sme dostali tento predmet, môže to byť indíciou, že daný predmet nie je v poriadku. Odporúčam, aby ste takéto predmety dali vždy požehnať kňazovi. Ak jasne identifikujete, že daný predmet je počarovaný, bezodkladne ho alebo spáľte alebo vyhoďte do tečúcej vody.

Spýtajte sa exorcistu_rozklik2

ODPORÚČAME: Prečítajte si predchádzajúce časti „Spýtajte sa exorcistu“

46. Je tetovanie dobré, či zlé?

Sú tetovania zlé? Alebo značí to niečo o človeku, že ich má? Niekedy som to bral normálne, ale odkedy som sa dozvedel, že je to zakotvené aj v biblii, že nemáme si kresliť znaky na našu kožu, tak sa na tie tetovania pozerám ináč a aj ľudí, ktorých ich majú neberiem tak veľkoryso, čo mne samému dosť vadí.

Tetovanie a môžeme tu spomenúť aj piercing, nemusíme hneď démonizovať. V celých dejinách ľudstva môžeme nájsť rôzne spôsoby dekorovania ľudského tela (napr. koptskí kresťania si tetujú na ruku kríž ako znak príslušnosti ku kresťanstvu). Niekto to robí preto, že chce len zaujať okolie, niekto sa chce vyrovnať iným, niekomu chýba úcta voči vlastnému telu, niekto to robí zo sexuálnych pohnútok, niekto tým chce vyjadriť prináležanie k satanovi.

Či to môže alebo nemôže byť duchovne nebezpečné, záleží od:

(1) úmyslu s akým to robíme (chcem tetovaním vyjadriť svoju príslušnosť k nejakému duchovnému svetu?);

(2) od symbolov, ktoré si dáme vytetovať (sú tieto symboly satanistické, okultné, ezoterické?);

(3) od toho, či tetovanie je alebo nie je spojené s iniciačnými satanistickými rituálmi.

Je pravdou, že výrazné a veľké tetovania na tele inej osoby môžu v nás vyvolávať rôzne emócie. No nemali by sme týchto ľudí hneď odsudzovať, lebo často nepoznáme ich pohnútky. Ježiš nás vyzýva, aby sme aj ich milovali a žehnali im.

47. V bytovke kde bývame, máme stále pohádzane mince. Myslím si, že je to magický rituál. Nám sa úplne prestalo dariť. Čo máme robiť?

Je pravdou, že jestvujú určité okultné rituály, ktoré sa robia s pomocou peňazí. Je ťažké jednoznačne tvrdiť, či spomínané pohádzane mince sú, alebo nie sú takýmto rituálom. Platí tu však to, že pred všetkými formami okultizmu nás chráni duchovný život (pravidelná osobná modlitba, čítanie Božieho slová, prijímanie sviatosti, milosť posväcujúca a úsilie vyhýbať sa hriechu). Čím hlbší duchovný život vediete, tým viac ste chránení pred vplyvmi tohto druhu.

Imrich DegroImrich Degro je katolíckym kňazom pôsobiacim v Košickej arcidiecéze. V roku 2002 ho košický arcibiskup poveril službou exorcizmu pre individuálne prípady a v roku 2010 mu bola pôsobnosť rozšírená na celú Košickú arcidiecézu. Je autorom kníh Pane, príď mi na pomocNičivá sila okultizmu.

Prečo projekt Spýtajte sa exorcistu?

Projekt Spýtajte sa exorcistu chce byť spojítkom medzi ľuďmi a kňazom povereným službou exorcizmu. Uvedomujeme si, že cesta k nemu je pre mnohých ťažká a týmto ju chceme uľahčiť. Prostredníctvom tohto formulára máte jedinečnú možnosť spýtať sa ho na to, čo Vás trápi.

Tím Zachej.sk

 

8. diel odpovedí na vaše otázky bude zverejnený o týždeň, 29. júla 2018.

4.5 Užívateľ (44 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

2 Komentáre

  • Vďaka za rubriku a odpovede na otázky od otca Imricha.

  • ..kiežby sa o „tom“ hovorilo hlasnejšie..a častejsie..

Komentáre