Exorcista I. Degro: Akú pomoc ponúknuť závislým, aby bola účinná? (3. časť)

Začiatkom mája 2018 Zachej.sk spustil nový projekt „Spýtajte sa exorcistu,“ vďaka ktorému ste mohli položiť svoje otázky košickému exorcistovi Imrichovi Degrovi. Prinášame III. diel jeho odpovedí, v ktorých sa venuje oblasti závislostí.

Spýtajte sa exorcistu (III.)

Závislosti

13. Ako mám pomôcť synovi, ktorý sa dobrovoľne zničil závislosťou?

14. Môj syn trpí závislosťami na drogy, alkohol, hazardné hry. Odmieta ísť do Cenacola, vraví, že chce ísť k exorcistovi. Je možné sa s Vami stretnúť? Čo by ste mi poradili? Je to veľmi ťažké mať tak závislé dieťa.

Závislým osobám môžeme pomôcť len vtedy, ak našu pomoc chcú prijať. A zvyčajne nechcú. Prvým príznakom závislosti je totiž, že závislý si nechce priznať svoju závislosť a ani fakt, že sám sa zo svojej závislosti nedostane, že potrebuje pomoc z vonku. Naopak tvrdí, že s tým môže prestať kedykoľvek bude chcieť. Z tohto dôvodu im často nedokážeme pomôcť. Akú pomoc im máme teda ponúknuť, aby bola účinná?

Spýtajte sa exorcistu (I.)
ČÍTAJTE TIEŽ: Spýtajte sa exorcistu: Prekliatia, neprajnosť
 (1. diel)

Musíme im určiť pravidlá:

(1) pravidelný denný režim;

(2) pravidelná práca a pomoc v domácnosti;

(3) žiadne peniaze do ruky ani platobné karty;

(4) nikde ani na krok sám (vždy len v sprievode inej osoby);

(5) podriadenie sa „anjelovi strážnemu“ – osobe, ktorá ho bude kontrolovať.

Ak nechcú uvedené pravidlá prijať a sú už dospelí, treba ich doslova „vyhodiť na ulicu a vymeniť zámky“. Zdá sa to veľmi tvrdé – a môže to skončiť aj tragicky, ale pokiaľ závislý človek „nepadne až na samé dno“, nezmení sa. Mnohí z nich nechcú prijať takéto tvrdé podmienky, preto svojim blízkym sľubujú všetko možné, ale nikdy to nedodržia (alebo len veľmi krátky čas). Niektorí vyhľadávajú aj exorcistov alebo modlitebné skupiny, aby našli ľahké a bezbolestné riešenie a zvlášť, aby upokojili svojich blízkych, že niečo pre to robia. Avšak pokiaľ oni sami nenastúpia na cestu vlastnej premeny – tvrdej práce na sebe samom a nebudú už nejaký čas po nej kráčať, nepomôže im ani exorcista.

Imrich DegroImrich Degro je katolíckym kňazom pôsobiacim v Košickej arcidiecéze. V roku 2002 ho košický arcibiskup poveril službou exorcizmu pre individuálne prípady a v roku 2010 mu bola pôsobnosť rozšírená na celú Košickú arcidiecézu. Je autorom kníh Pane, príď mi na pomocNičivá sila okultizmu.

Prečo projekt Spýtajte sa exorcistu?

Projekt Spýtajte sa exorcistu chce byť spojítkom medzi ľuďmi a kňazom povereným službou exorcizmu. Uvedomujeme si, že cesta k nemu je pre mnohých ťažká a týmto ju chceme uľahčiť. Prostredníctvom tohto formulára máte jedinečnú možnosť spýtať sa ho na to, čo Vás trápi.

Tím Zachej.sk

4. diel odpovedí na vaše otázky bude zverejnený o týždeň, 1. júla 2018.

Spýtajte sa exorcistu (II.)
ČÍTAJTE TIEŽ: Spýtajte sa exorcistu: Rodové zaťaženia, choroby
 (2. diel)

4.5 Užívateľ (24 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Recenzie Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý kto sa zanechá recenziu.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

2 Komentáre

  • Pred 39 rokmi som sa vydala za alkoholila.vtedy som to nevedela.postupne sa mi odlryli tieto veci.cele roky bojboj boj.14 rokov,som po obnove v Duchu svatom.presla som vsetkym.Jezis je,mojim Panom.manzel viedol,bohemsky zivot. Otazka pre otca Degra.mozem ist pracovat do zahranicia.manzel nespolupracuje so mnou.pije je chory,liecit sa nechce.okolie hovori ked budem doma bude pit menej.mna to doma depta hoci zijem s Jezisom.v zahranici citim slovodU. Pan Boh zaplať. S uctou maria.

  • Je to tak, ako vravi o. Degro, zavisly clovek si malokedy uvedomi, ze ma problem, az kym nenarazi na samotne dno. Ak vsak pomoc chce, uz aj na Slovensku existuju svojpomocne skupinky anonymnych alkoholikov/gamblerov/narkomanov/sexholikov/… kde clovek moze pracou na sebe v komunite a odovzdani sa Bohu (resp. Vyssej moci ako ju chape lebo nie vsetci su tam veriaci, ale mnohi ano) zmenit svoj zivot. Osobne poznam niekolkych ludi v programe a je to uzasne vidiet tu zmenu.

Komentáre