Exorcista Elias Vella: Diabol sa nás bojí (recenzia)

Osobnosť, ktorú na Slovensku netreba nijako zvlášť predstavovať. A predsa môže byť osviežujúce, položiť jej zopár otázok. Presne v tomto duchu sa nesie kniha rozhovorov s provokujúcim podnázvom: Diabol sa nás bojí.

Exorcista Elias Vella

Autor položil zopár zaujímavých otázok exorcistovi Eliasovi Vellovi a čo oceňujem, je to, že to neboli notoricky známe otázky a teda aj odpovede (ako sa to žiaľ stávalo pri tituloch s farárom Mariánom Kuffom). Tento krát načrel aj do neznámych vôd a tak máme možnosť lepšie spoznať tohto pátra pôvodom z Malty, ktorému Slovensko zvláštnym spôsobom prirástlo k srdcu.

Kniha na mňa pôsobí ako obzretie sa späť. Vella hovorí o tom, kým je, kde sa cíti ako doma, aké boli jeho začiatky ciest na Slovensko, no aj o najväčšom paradoxe, ktorý si zažil na vlastnej koži: kedysi bol kňazom, ktorý neveril, že diabol reálne existuje! Dnes, keď je aj exorcistom, už o tom absolútne nepochybuje. Diabla prirovnáva k notorickému alkoholikovi – vie, že škodí nielen sebe, ale aj iným okolo seba, no nedokáže s tým prestať.

„Diabol sa najviac bojí Eucharistie. Je z nej úplne vystrašený, lebo je symbolom pokory a poníženosti, kým on prezentuje moc a nenávisť“ (s. 98).

Vella hovorí, že najväčšie pokušenie je pokušenie moci. Všíma si aj aspekt osobnej modlitby, či manželstvá. V ich centre musí stáť Boh, nič a nikto iný! Ak to tak nie je, koniec je nablízku. Radikálne? Možno. No zároveň hlboké a pravdivé. Pri tejto téme odpovedá aj na osobnú otázku, či on sám nikdy netúžil po manželke a deťoch. Zvedaví na odpoveď? Prečítajte si knihu!

Osobne ma najviac zaujala pasáž o Eucharistii, kde rozvinul nádhernú náuku o tomto tajomstve. Vnímam ju ako testament kňaza, ktorý toho veľa spoznal, zakúsil a predsa vyznáva, že sa nič nevyrovná chvíľam stráveným pred sviatostným Ježišom.

V tejto úprimnej spovedi sa nevyhýba ani jeho najobľúbenejšej téme a síce oblasti emocionálneho uzdravenia. Spomínam si, že počas jedného jeho kurzu, istá jeho známa povedala: „Páter Vella? Keby začal prednášať hoci aj o záclonách, aj tak skončí pri vnútornom uzdravení.“

Elias Vella je vskutku lekár duší, ktorý však jedným dychom pokorne vyznáva, že je tu ešte Niekto väčší ako on. Aj táto kniha môže svojou čiastkou prispieť k tomu, že spoznáte toho pravého Lekára ľudských duší i sŕdc.

Exorcista Elias Vella

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: VELLA, E. 2018. Exorcista Elias Vella: Diabol sa nás bojí, Bratislava : BeneMedia, 151 s., viazaná, ISBN: 978-80-972587-9-5.

2.5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre