Duchovný poklad napísaný oddanou dušou

Tomáš Kempenský – Nasledovanie Márie

Keď sa mi do rúk dostala kniha Tomáša Kempenského, mal som veľké očakávania. Ako jeden z mnohých som sa totiž v istom momente môjho duchovného rastu stretol s Kempenského slávnou knihou Nasledovanie Krista. Dodnes si pamätám ako som hltal stránky rozsahom neveľkej knihy, ktorá v sebe skrývala návod na zbožný život nasledovania nášho Pána.

Nasledovanie Márie

Veľmi som sa potešil, keď som zistil, že tento známy duchovný autor napísal niečo aj o našej Matke Márii. A vskutku – nebol som sklamaný. Nasledovanie Márie je naozajstný duchovný poklad.

Kniha nás učí, že cez Máriu máme prichádzať k jej Synovi Ježišovi. Autor venuje jednotlivé kapitoly Máriinmu životu so svojím Synom, jeho počatiu, detstvu, strate a nájdeniu v chráme, ale aj ukrižovaniu a zmŕtvychvstaniu. Osobne ma veľmi oslovila myšlienka o utrpení Božej Matky – ak Kristus neušetril svoju vlastnú Matku toľkého utrpenia a nechal ju na tejto zemi prejsť toľkými skúškami, prečo by sme sa my mali vyhýbať utrpeniu? 

Viaceré kapitoly Nasledovania Márie sú koncipované ako dialóg dieťaťa, ktoré chváli svoju nebeskú Matku a ostýchavo ju prosí o pomoc vediac, že je nehodné lásky. Avšak ihneď prichádza odpoveď Márie, ktorá svoje dieťa objíma, podáva mu ruku a prijíma ho za svoje dieťa.

Dôležitou myšlienkou knihy je taktiež povzbudenie, aby čitateľ často vzýval sväté mená Márie a Ježiša ako ochranu pred nástrahami Zlého. A aby miloval týchto svojich nebeských priateľov už na zemi, aby sa raz mohol s nimi radovať v nebi.

Záver knihy je venovaný modlitbám k Panne Márie v rôznych situáciách či už pri utrpení, v hodine smrti alebo pri prosbe o pomoc. Autor taktiež zozbieral viaceré piesne ku cti Božej Matky.

Nasledovanie Márie je krásnym duchovným pokladom napísaným oddanou dušou, ktorý povzbudí každého čitateľa milovať Máriu a s ňou kráčať k jej Synovi Ježišovi Kristovi. Veď ona sama kráčala za Ním. Nechajme sa Ňou viesť.


Nasledovanie Márie

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: Tomáš Kempenský, 2018. Nasledovanie Márie, Doľany: ZAEX, 208 s., pevná väzba, ISBN 978-80-8192-042-4.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre