Dovoľte Márii chytiť vás za srdce

365 dní s Máriou (recenzia)

Začiatok nového roka patrí k momentom, kedy si uvedomujeme, čo všetko sme v uplynulom roku zažili, a tak môžeme naše srdce naplniť vďačnosťou. Zároveň ide o moment, kedy sa pozeráme pred seba a plánujeme, ako bude vyzerať tento ďalší rok nášho života. Niekto sa rozhoduje zriecť starých zvykov a zlozvykov, iný si zasa volí pridať nejakú dobrú vec a spraviť z nej zvyk. Myslím si, že prostriedkom dobrého štartu do nového roka nám môže byť práve kniha 365 dní s Máriou.

Prečo? Nuž, ako jej názov napovedá, ponúka nám prežiť celý jeden rok s Máriou. Ako? Kniha, hoci svojím rozmerom nepatrí medzi tie najväčšie, obsahuje 365 textov – na každý deň jeden. Sú to myšlienky, úryvky z Božieho slova či modlitby, ktoré nám umožnia každý deň sa priblížiť o krok bližšie k Panne Márii.

Texty na jednotlivé dni skutočne nie sú dlhé, a tak pri nich neobstojí výhovorka, že človek nemá na čítanie čas. Naozaj. Aj niektoré statusy na sociálnych sieťach, ktoré tak s obľubou čítame, sú dlhšie. Nikde nie je napísané, či sú úryvky určené na čas rána, večera či dokonca obeda. Je len na nás, kedy sa rozhodneme nájsť si malú chvíľu na to, aby sme sa spojili s Máriou.

A pre koho táto kniha je? Je pre všetkých. Naozaj.

Je pre tých, ktorí sú na začiatku cesty. Pre tých, ktorí sa rozhodli spoznať Máriu – jej príbeh a veľkosť tejto Bohom vyvolenej ženy. Budú mať tú možnosť – spoznať ju skrze modlitby starobylej kresťanskej tradície, výroky a modlitby svätých, ktorí ju mali v hlbokej úcte, skrze slová pápežov či úryvky Svätého písma, ktoré o nej hovoria.

Je aj pre tých, ktorí sú horlivými mariánskymi ctiteľmi a s Máriou kráčajú vo svojom živote už nejaký ten čas. Aj oni majú možnosť čerpať z múdrosti a poznania iných či rozšíriť svoj repertoár modlitieb o tie, s ktorými sa možno doteraz nestretli.

Luca Crippa, ktorý je editorom knihy 365 dní s Máriou, nám v úvode hovorí: „Človek teda nemôže byť kresťanom, ak nenasleduje Máriine kroky a neosvojuje si jej vieru a city.“ Ako to môžeme urobiť? Zobrať knihu do ruky a nechať sa vtiahnuť. Dovoliť Márii, aby sa ona sama skrze túto knihu prihovorila nášmu srdcu.

Mne zahorelo srdce pri modlitbe Akatistu – oslavného hymnu rozšíreného v byzantskom obrade. Nájdete ho na strane 132 s dátumom 5. jún. Ak chcete vedieť, čo ma chytilo za srdce, skúste sa ho pomodliť aj vy – a možno zažijete to, čo zažilo aj moje srdce. A možno to bude niečo úplne iné, no verím, že to bude stáť za to.

Autor recenzie: Diana Jurcáková

Bibliografický popis: CRIPPA, L. (ed.), 2022. 365 dní s Máriou [365 giorni con Maria], Zachej.sk, 313 s., tvrdá väzba, ISBN 978-80-8211-585-0.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre