Francine Riversová: Dieťa zmierenia (recenzia)

Dieťa zmierenia

Kniha Dieťa zmierenia od americkej spisovateľky Francine Riversovej je jedným slovom vydarená. Tematika večne aktuálna. Nečakané počatie dieťaťa. Nečakané dieťa. Nechcené dieťa. Dilema mladej ženy, ktorá ešte nechcela byť mamičkou. Dokonca za to, že sa ňou stala predčasne, ani nemohla, na rozdiel od nás mnohých.

Zaujímavo a do hĺbky popísané prežívanie hlavnej hrdinky ako aj všetkých ostatných postáv. Dej začína dramatickým počatím dieťaťa – znásilnením mladej študentky Dynah. Bola šťastne zasnúbená a zaľúbená, resp. si to myslela. A predsa, zoči-voči krutej realite sa ukazuje charakter jej snúbenca, ambiciózneho mladého muža, tak veľmi zmýšľajúceho pro-life… V realite života – ako zobrazujú aj mnohé príbehy v knihe – nestačí mať len plné ústa nádherných slov o ochrane nenarodených detí; krásne ideály a krásne sny, ako zachránime milióny nenarodených detí. A potom… Potom, keď príde na lámanie chleba, keď sú niektorí postavení pred skutočný a jeden jediný „problém” – počatie jediného dieťaťa, ale dieťaťa, ktoré sa ma bytostne týka – reagujú inak.

Takmer nik z nich nereaguje v súlade so svojimi ideálmi. Priam zhnusený je čitateľ z postojov ľudí, ktorí majú Dynah najviac radi a ktorí sú jej najbližší: snúbenec, matka, otec. Kto iný ju mohol v tejto situácii podržať, ak nie práve oni? Ona, zranená a zmätená, pociťujúca hanbu a hnev súčasne, tak potrebovala ich podporu a pomoc. A predsa, práve oni boli tí, ktorí ju v tejto situácii najväčšmi zraňovali, mysliac si pritom, že konajú z lásky k nej. Avšak, ak niekto koná proti životu, zväčša vždy koná z lásky k sebe, sebecky.

Priateľky? Nie, ani tie ju nechápali. A prečo aj, veď ich sa to bytostne netýkalo. Veľmi negatívne pôsobí osoba dekana kresťanskej univerzity, na ktorej Dynah študovala. Pravá hodnota – Kristus ukrytý v Dynah a jej malom nenarodenom dieťati – ostáva na druhej koľaji. Ba ešte horšie. Svojským spôsobom bol vyriešený „problém neželaného tehotenstva” na škole, kde Dynah študovala. Dočítate sa viac, čoho až bol dekan schopný kvôli „zachovaniu reputácie školy”.

Ani očakávaná rada od kňaza neprichádza. Hoci v danom okamihu bol on poslednou slamkou záchrany, nevšimol si, že jeho rada je pre toto tehotné dievča bytostne dôležitá. Nezastal sa jednoznačne života. Mal na to svoje „dôvody”. Aké? A aká bola reakcia Dynah na takýto postoj kňaza? Viac neprezradíme.

Našťastie sa objavujú aj dve pozitívne postavy, a síce postava Dynahinho spolužiaka Joea a Dynahinej starej mamy Evie. Práve tieto postavy sú tak pohládzajúce dušu nielen pre Dynah, ale aj pre čitateľov. Zvlášť to pocítite vtedy, ak ste niečo podobné prežili, alebo sa až príliš stotožníte s hlavnou hrdinkou Dynah. Aby sa tak nestalo, to Vám autorka tejto knižky určite nedovolí a svojím majstrovským podaním Vás ponorí hlboko do deja. A to až tak, že väčšina čitateľov číta knižku na jeden dych.

Počas celého deja mladučká Dynah tichým a jemnocitným spôsobom bojuje, ani o tom nevediac, no z hĺbky svojho krehkého čistého srdca, za život.
Odporúčame knihu prečítať pre jej silný pro-life nádych. S ničím podobným sme sa doteraz nestretli. Odporúčame prečítať mladým dievčatám a chlapcom a tiež ich rodičom. Odporúčame prečítať ženám, ktoré podstúpili potrat a aj ženám, ktoré bojujú alebo už zvíťazili nad svojím okolím – ktoré často nie je pro-life orientované, aj keď sa tak môže navonok tváriť. Odporúčame prečítať každému.

Odporúčame prečítať, ale nielen to. Veľmi odporúčam, PRO-LIFE aj skutočne ŽIŤ.

<Kúpiť knihu Dieťa zmierenia>

Autorka recenzie: Slávka, slodobná mamička

Bibliografický popis: RIVERSOVÁ, F. 2012. Dieťa zmierenia [The Atonement Child], Stará Ľubovňa : Kumran, s. r. o., 287 s., brožovaná, ISBN 978-80-89487-34-9.

Zdroj recenzie: www.zaostri.sk

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre