Diabolské posadnutia a exorcizmus (recenzia)

Tentokrát máme možnosť držať v ruke knihu, ktorá nie je len plná skúseností exorcistu v náročnej službe oslobodzovania, ale je to skôr príručka pre kňazov (exorcistov), asistentov a laikov, ktorí pomáhajú exorcistovi.

Diabolské posadnutia a exorcizmus

Autor v knihe Diabolské posadnutia a exorcizmus jasne hovorí o rôznych stupňoch posadnutia ako aj o spôsobe rozlišovania, či ide o psychickú chorobu alebo o reálnu posadnutosť. Dôraz sa nekladie, na rozdiel od filmov, na „neobmedzenú a nadľudskú silu“ nepriateľa našej spásy, ale skôr na duchovné zbrane, ktoré máme k dispozícii v tomto boji.

Francesco Bamonte jasne rozlišuje medzi mimoriadnym a riadnym pôsobením zlého ducha. My sa mnohokrát zameriavame na tie mimoriadne, pretože vzbudzujú v ľuďoch pocit senzácie a nejakého nového duchovného zážitku. Avšak zabúdame na riadne pôsobenie zlého ducha, ktorému sme my všetci denne vystavení cez pokušenie, a práve v tomto by sme sa mali naučiť väčšej disciplíne.

Veľkým prínosom sú aj spomenuté prípady, v ktorých exorcisti zistili, že koreňom „pseudoposadnutosti“, somatizovania vonkajších efektov sú hlboké vnútorné zranenia a sklamania v živote človeka, čo môže  viesť v niektorých prípadoch k predstieraniu stavu posadnutosti.

Cestou oslobodenia je vždy úprimná sviatosť zmierenia, spojená s vyznaním všetkých hriechov a pravidelný modlitbový život.

Túto knihu odporúčam ako výbornú príručku najmä nám kňazom, ktorí sa stretávame s týmto „iným duchovným svetom“ denne, aby sme cez kvalitné rozlišovanie „odbremenili“ exorcistov, a tým viac si uvedomovali, akú moc sme dostali od Ježiša.

Autor recenzie: Tomáš Belá (rímskokatolícky kňaz)

Bibliografický popis: BAMONTE, F. 2018. Diabolské posadnutia a exorcizmus [Possessioni diaboliche ed esorcismo], Košice : Zachej.sk, 196 s., ISBN: 978-80-89866-19-9

5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Skutočne veľmi hodnotná kniha a to predovšetkým pre kňazov, laikov, ktorí napomáhajú pri exorcozmoch. Osobne by som ju odporučila prečítať všetkým kňazom, aby dokázali byť včas nápomocný takýmto ľuďom.

Komentáre