Čo mám v živote robiť? Ako sa rozhodnúť? Mám niečo urobiť alebo nie?

Michael Scanlan – Čo chce Boh? (recenzia)

Čo mám v živote robiť? Ako sa rozhodnúť? Mám niečo urobiť alebo nie?

To sú  otázky, pred ktorými stojí každý z nás. V živote robíme väčšie či menšie rozhodnutia každý deň. Nie je ľahké sa rozhodnúť, najmä ak ide o veľkú vec akou je výber životného povolania, práca, bývanie. My, veriaci ľudia, máme však mnohé spôsoby ako si pomôcť pri rozhodovaní. Prvá otázka, ktorú si musíme položiť, je jednoduchá: „Čo chce Boh?“

Túto otázku použil ako názov svojej knihy aj otec Michael Scanlan, františkánsky kňaz, ktorý sa ako rektor univerzity stal radcom tisícov mladých ľudí, ktorí stáli pred svojím životným rozhodnutím. Svoje dlhoročné skúsenosti zúročil v praktickom sprievodcovi rozhodovaním ako znie podtitul knihy.

Čitateľovi ponúka viaceré kapitoly (sprevádzané krátkymi príkladmi zo života, ktoré knihu robia pútavejšou), v ktorých konfrontuje rozhodnutie s viacerými skutočnosťami. Prvou a najviac dôležitou je či je dané rozhodnutie v súlade s Božou vôľou. Ďalším kritériom je to, aké sú výsledky nášho rozhodnutia, vedú k obráteniu sa k Bohu? Kto pozorne číta knihu otca Scanlana, zistí, že toto je vlastne pozvanie autora – obrátiť sa k Bohu. V každom jednom dni, v každom našom rozhodnutí. Tretím, možno nie až tak zjavným testom, je test konzistentnosti. Niekde som počul veľmi pravdivú vetu: „Mučenníkom sa nestane človek len tak, vedie k tomu celý jeho predošlý život.“ Tak je to aj s Božím pozvaním v našom živote. Výnimočne sa môže stať, že Pán má pre nás pripravené niečo, čo nás vytrhne z nášho stereotypu. Avšak pre väčšinu z nás platí, že Pán nás pomaly vedie krok za krokom. Štvrtou pomôckou pri našom rozhodovaní sa môžu byť okolnosti, ktoré podporujú alebo protirečia danému rozhodnutiu. Do tejto kategórie autor zaraďuje aj ľudí, ktorí nám môžu dať dobrú spätnú väzbu, najmä ak ide o blízkych ľudí. A nakoniec je to naše srdce. Vyčíta nám niečo, cítime obavy z nášho rozhodnutia? Považujeme v srdci predmetnú vec za správnu?

V mojej recenzii som chcel uviesť všetkých päť testov nakoľko ich považujem za veľmi užitočné. Často tápame v našich rozhodnutiach, máme obavy pred budúcnosťou, avšak málokrát sa pýtame otázku z obalu knihy otca Michaela: Čo chce Boh?

Čo chce Boh?

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: SCANLAN, M.; 2020. Čo chce Boh? [What Does God Want? A Practical Guide to Making Decisions], Zachej.sk, 144 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-150-0.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre