Chesterton so šarmom jemu vlastným obhajuje kresťanstvo a vyznáva, prečo on sám verí

Na ostrie argumentu – Apologetické eseje (recenzia)

Chesterton. To meno som prvýkrát počul niekedy v čase môjho dospievania. Viackrát som otvoril knihu, ktorej bol autorom, ale viac som mu nevenoval pozornosť. Vediac, že ide o nejakého filozofa, ktorý má niečo dočinenia s kresťanstvom, nechal som ho „na pokoji“ na ďalších viac ako 20 rokov.

Keď však prišla ponuka napísať recenziu na jednu z jeho kníh, nezaváhal som ani nachvíľu, môj záujem o Chestertona sa znova rozhorel.

Na ostrie argumentu je na pohľad útla brožovaná knižka výberu jeho esejí, v ktorých reagoval na svojich názorových oponentov alebo na pohľady, ktoré on sám považoval za prekonané alebo mylné. Jedným dychom treba dodať, že vždy tak robil ako džentlmen, oceňujúc prínos svojich protivníkov do filozofie alebo iných oblastí života. Chesterton sa nebojí vyzdvihnúť ich intelekt, aby následne argumentoval svojím príznačným brilantným spôsobom.

Takou je aj prvá časť knihy, v ktorej autor polemizuje s istým pánom Blatchfordom, ktorý Chestertonovi dal veľkodušne priestor v svojom denníku, aby reagoval na jeho názory. Chesterton so šarmom jemu vlastným obhajuje kresťanstvo a vyznáva prečo on sám verí. Vo svojich tvrdeniach sa snaží používať logické argumenty, ktoré by mohli prijať aj jeho oponenti. Priznám sa – občas bolo pre mňa tažké ich sledovať až po záver, ku ktorému autor chcel dospieť.

Kniha má ešte ďalšie dva väčšie celky – Heretici a Studňa a plytčiny: mojich šesť obrátení. Čo mňa osobne zaujalo na poslednej časti, je to, že autor už vo svojej dobe musí brániť pohľad Cirkvi voči „modernej teórii rozvodu“. Chesterton vyjadruje znepokojenie nad celkovou atmosférou, v ktorej sa mnohí sobášia s myšlienkou, že raz sa možno rozvedú. V tejto a podobných otázkach zostal Chesterton verný Cirkvi a jej učeniu využívajúc dar intelektu, ktorý dostal od Boha.

A na záver pre čitateľov – kým je vlastne ten „tajomný“ Gilbert Keith Chesterton?

Konvertita a katolícky filozof, ktorý je autorom detektívnych románov o katolíckom kňazovi otcovi Brownovi, autorom viacerých hier, básnických zbierok a množstva esejí, jedným z najvplyvnejších anglických literátov prvej polovice 20. storočia. O jeho intelekte svedčí ja vyjadrenie veľkého G.B. Shawa, ktorý svojho priateľa Chestertona nazval kolosálnym géniom. Pre nás môže byť však najmä príkladom človeka, ktorý svoj talent dal úplne do služby Pravdy.

Na ostrie argumentu

 

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: CHESTERTON, G.K., 2020. Na ostrie argumentu, Bratislava, Zabudnuté knihy, 124 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-99966-07-0.

 

Viac o autorovi nájdete na: www.chesterton.org

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre