Buď, kde si – osviežujúci kúsok plný múdrosti a vtipu

O múdrosti púštnych otcov a nástrahách dnešnej doby

Buď, kde si

V češtine a teda v pôvodnom jazyku autora má kniha Buď, kde si podtitul: Hledání stálosti v nestálé době a zdá sa mi, že podstatne lepšie vystihuje jej hlavnú myšlienku, aj keď nič proti púštnym otcom. Vlastne to boli oni, ktorí definitívne pritiahli moju pozornosť a vyhrali tak plne obsadený konkurz na prečítanie knihy. Veď to poznáte: tak veľa skvelých kníh a tak málo času…

Autorovi sa napísaním tejto knihy podaril husársky kúsok. Sprístupnil púštnych otcov súčasnému človeku, odkryl ich múdrosť získanú samotou a výlučnou túžbou po Bohu a ukázal, že nie sú len vzdialenými starcami, ale majú nám čo povedať aj dnes. Vlastne práve dnes. A hovoria nie hocijako. Na rovinu, bez zbytočných okolkov a v duchu hesla menej [slov] je viac.

Rámec vyrozprávania príbehu je nevšedný a mladý kňaz Štěpán Smolen sa s ním popasoval na jednotku. Dokázal udržať moju pozornosť od prvej strany po poslednú a dokonca som občas mala chuť predbehnúť zopár stránok a dozvedieť sa, ako sa to vlastne vyvinie. Nad touto svojou nestálosťou som sa však musela pousmiať a rázne si pripomenúť, že čítam knihu s názvom Buď, kde si a to ma reálne usadilo na aktuálnej strane.

Veľmi mi sedel briskný humor, ktorým sa to len tak hemží a zo stránok knihy na mňa po celý čas dýchala autorova originalita. Vidieť, že sa nesnažil nikoho napodobňovať, písať ako niekto kto tu už bol, vágne sa opakovať, vtesnávať sa do neprirodzených polôh, či hrať sa na niekoho, kým nie je. Výsledkom je osviežujúci kúsok plný múdrosti a vtipu, hlbokej znalosti rán súčasnej spoločnosti a receptov na ne.

Čomu nás teda môžu naučiť púštni otcovia? Muži, ktorí žili stáročia pred nami? Asi to nechám na Smolena. On vám to povie najlepšie.

Buď, kde si

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: SMOLEN, Š. 2019. Buď, kde si [Buď, kde jsi], Bratislava : Postoj media, 175 s., viazaná, ISBN 978-80-89994-11-3.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre